En Sevdiğim Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Blogumda stok fotoğraflarının düzenli bir kullanıcısıyım. İşte, yüksek kaliteli ücretsiz fotoğraf bulabilmek için sıkça dolaştığım sitelerden bir kaçı.

Ve “ücretsiz” demek, ideal olarak Creative Commons Zero (CC0) lisansını desteklemek demektir; bu da, resimle istediğiniz şeyi yapabileceğiniz anlamına gelir.

Compfight

Ücretsiz Fotoğraflar: Bilinmiyor (çok)

 • Lisans: Çeşitli

Compfight Flickr için bir görüntü arama motorudur. Varsayılan olarak, arama sonuçları sayfalarında tüm lisanslara sahip resimler bulunur; bu nedenle, yalnızca özgürce kullanılabilen fotoğrafları görüntülemek için sonuçlarınızı filtrelemeniz gerekir.

Bazı resimlerin bile atıf yapılmasını gerektirebileceğini unutmayın; bu nedenle, kullanmayı düşündüğünüz herhangi bir resmin lisansına dikkat etmeniz gerekir.

Compfight, sınırlı filtreleme ve arama sonuçları sayfalarında hiçbir sıralama seçeneği sunmamaktadır. Compfight’u yalnızca aşağıdaki diğer sitelerden birinde bulamazsam kullanmaya meyilliyim.

FindA.Photo

 • Ücretsiz fotoğraflar: Bilinmiyor (binlerce)
 • Lisans: CC0

FindA.Photo, Unsplash (aşağıda dahil edilmiştir) dahil olmak üzere 10 ücretsiz fotoğraf sitesi kapsayan bir arama motorudur. Tüm fotoğraflar Creative Commons CC0 lisansıdır ve tamamen ücretsizdir. Site minimalist estetik ve sınırlı arama ve gözatma işlevselliği sunmaktadır.

FindA.Photo ana sayfasında renk, tema ve kaynak web sitesi gibi çeşitli göz atma seçenekleri bulunmaktadır. Arama sonuçları için sıralama veya filtreleme seçeneği yoktur; Bununla birlikte, arama ipuçları sayfasında daha kesin parametrelerle arama yapmak için oldukça gelişmiş gelişmiş arama sorguları bulunur.

Bazen hatalı etiketlenmiş fotoğraflar sayesinde, arama sonuçlarının bu listedeki diğer sitelerden daha az alakalı olacağını düşünüyorum. Site, fotoğrafları incelemek üzere ışık kutusuna kaydetmek için herhangi bir seçenek sunmamaktadır.

Freeimages

 • Ücretsiz Fotoğraflar: 390.000
 • Lisans: Çeşitli (çoğunlukla ücretsizdir)

Bu listedeki diğer sitelerin aksine, Freeimages CC0 lisansı sunmuyor. Lisans sözleşmeleri çoğu kullanımda (ör. Web sitelerinde) etkili bir şekilde ücretsiz olmasına rağmen, bir logoda veya elektronik şablonlarda (ör. WordPress temaları dahil) belirli kısıtlamalar vardır.

Site oryantasyon, popülerlik, çözünürlük ve renk dahil olmak üzere sağlam arama filtreleme seçenekleri sunmaktadır. Ayrıca, popülerlik ve çözünürlük gibi çeşitli seçeneklerle arama sonuçları siparişi verebilirsiniz.

Buna ek olarak, çok sayıda sonuçta sondaj yapmak için yararlı olan sonuçların içinde arama yapabilirsiniz.

Galeri sayfalarında bulunan resim küçük resimleri oldukça küçük ancak bir sayfanın üzerine gelmek, bir kaplamanın daha büyük bir sürümünü görüntüler. Bir fotoğrafı bir galeri sayfasındaki bir ışık kutusuna kaydetmek için hiçbir seçenek yoktur, ancak bunu tek bir fotoğraf sayfasından yapabilirsiniz.

Bireysel fotoğraf sayfasına yararlı bir ek, benzer temalar içeren bir galerinin eklenmesi, bir temanın içinde gezinmeyi kolaylaştırıyor.

Gratisography

 • Ücretsiz Fotoğraflar: Bilinmiyor
 • Lisans: CC0

Bu listedeki diğer sitelerin aksine, Gratisography’daki fotoğraflar birer kişiyle, Ryan McGuire tarafından çekilmektedir.

Sonuç olarak, site çoğu ücretsiz fotoğraf sitesinden çok daha küçük bir görüntü seçimi sunuyor ancak görüntülerin kendileri genellikle aşırı görsel olarak tutuklu ve şaşırtıcı. Bunlar, en çok stok web sitelerinde bulacaklarınızdan çok farklı.

Site, kategoriye göre sınırlı tarama ve arama arıtma seçenekleri sunmamaktadır. Bir fotoğrafı doğrudan galeri sayfasından indirebilirsiniz, ancak bir görüntüyü en sevdiğiniz veya bir ışık kutusuna ekleyecek seçeneğiniz yoktur.

LibreStock

 • Ücretsiz Fotoğraflar: 61.000
 • Lisans: CC0

LibreStock, Pexels, Pixabay ve StockSnap da dahil olmak üzere 47 adet ücretsiz fotoğraflı web sitesini arayan bir stok fotoğraf arama motorudur. Yalnızca kişisel veya ticari kullanım için tamamen ücretsiz olan fotoğrafları listeler (CC0 lisansı).

HowLibreStock’in diğer sitelerdeki fotoğrafları endekslediğini netleştiremiyorum; Örneğin, LibreStock’in arama alanını sadece Pixabay’daki fotoğrafları içeriyor ve “kedi” aramak için 221 fotoğraf döndürüyor. Bununla birlikte, Pixabay’da aynı arama 9.460 fotoğraf görüntüler.

Site, arama sonuçlarında filtreleme seçenekleri veya ışık kutularına fotoğraf kaydetme imkânı sunmamaktadır. Bir fotoğrafı tıklamak, resmi indirmek için sizi orijinal siteye götürür.

Pexels

 • Ücretsiz Fotoğraflar: 25.000
 • Lisans: CC0

Geleneksel bir arama işlevine ek olarak, Pexels, kategorilere, renklere ve en popüler arama terimlerine göre tarama yapmak gibi resimlere göz atmanın birkaç ek yolunu sunar.

Pexels yerleşik bir arama iyileştirme seçeneği sunmamaktadır, ancak size arama sonuçları sayfasında ilgili aramaları gösterir. Site, sınırlı gelişmiş arama yetenekleri sunarak terimleri hariç tutabilir veya arama ifadenizle birlikte bir renk belirtebilirsiniz.

Pexels ayrıca bir dizi kategoriyi kapsayan bir dizi ücretsiz video sunuyor.

Pixabay

 • Ücretsiz Fotoğraflar: 790,000
 • Lisans: CC0

Pixabay, tümü Creative Commons Zero lisansı altında çok sayıda fotoğraf, resim, vektör grafiği ve video seçeneği sunar. Site, yönlendirme ve boyuta göre filtreleme de dahil olmak üzere, güçlü bir filtreleme seçenekleri ile birlikte arama kutusu içinde gelişmiş arama seçenekleri sunar.

Fotoğrafları doğrudan arama sonuçları sayfasından favorilere ekleme veya bir ışık kutusuna ekleme olanağı sunmaz. Sık kullanılanlarınıza fotoğraf eklemek için öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekir. Pixabay, farklı boyutlarda resim yüklemenize izin verir, bu nedenle en büyük orijinal sürümü indirmek zorunda kalmazsınız.

Pixabay, Pixabay galerilerini sitenizde görüntülemenize ve doğrudan fotoğraf gömmenize olanak tanıyan bir WordPress eklentileri de dahil olmak üzere yazılım eklentileri ve betikler biçiminde çeşitli ‘hediyeler’ sunuyor.

StockSnap.io

 • Ücretsiz Fotoğraflar: bilinmiyor
 • Lisans: CC0

StockSnap.io’daki tüm fotoğraflar CC0 lisansı altında yayınlanmaktadır. Site, arama sonuçlarının sınırlı filtreleme seçenekleri sunar (çoğunlukla yeniliğe veya popülerliğe dayalıdır). Fotoğrafları misafir olarak indirebilirsiniz, ancak daha sonra incelemek üzere fotoğrafları kaydetmek için misafir kullanıcı ışık kutusu seçeneği olmadığından sık kullanılanlarınıza fotoğraf eklemek için giriş yapmış olmanız gerekir.

Her bir fotoğraf sayfası, dikkate almamış olabileceğiniz ilgili kategorileri kolayca görüntülemek için bir etiket listesi içerir.

Stock Up

 • Ücretsiz Fotoğraflar: 14.400
 • Lisans: Çoğunlukla CC0

Stockup, bu listedeki Unsplash dahil 28 ücretsiz fotoğraf web sitesinden dizine ekler ve arar.

Site arama filtreleme veya sıralama seçenekleri sunmamaktadır ve bir ışık kutusuna resim ekleyemez veya bir galeri sayfasından indiremezsiniz. Fotoğraf üzerine tıklamak, sizi kaynak fotoğraf web sitesinde orijinaline götürür.

Unsplash

 • Ücretsiz Fotoğraflar: 80.000
 • Lisans: CC0

Unsplash’daki tüm fotoğraflar Creative Commons Zero (CC0) lisansını kullanıyor, bu nedenle bunları istediğiniz gibi kullanmakta özgürsünüz. Arama sonuçlarını arıtmak veya filtrelemek için herhangi bir seçenek sunulmuyor, ancak arama sonuçları sayfasından hemen kullanışlı bir fotoğraf indirebilirsiniz.

Lightbox yerine gelecek incelemeler için fotoğrafları bir koleksiyona ekleyebilirsiniz. Bu koleksiyonları, başkalarının göz atması için Unsplash ile herkesle paylaşabilirsiniz.

Fotoğrafları bir URL ile gömmenize izin veren Unsplash Kaynak API’sini denemeyi unutmayın. Bir prototipe yer tutucu resim eklemenin harika bir yoludur.

Visual Hunt

 • Ücretsiz fotoğraflar: 75.000 (CC0 lisansı)
 • Lisans: Çeşitli

Visual Hunt, diğer fotoğraf web siteleri için bir arama toplayıcıdır. Belli bir renk şemasına uyacak bir fotoğraf bulmak isterseniz yararlı olabilecek, renk filtreleme de dahil olmak üzere sınırlı arama filtresi seçenekleri sunar.

Visual Hunt, arama sonuçları ekranının tabanında, kullanımı kolay bir ışık kutusu sağlar; dolayısıyla, ileride gözden geçirilmek üzere bunlara göz atarken görüntü eklemeyi kolaylaştırır.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Managed by Immediate JFusion