Türkiye’nin En İyi ve Ünlü Fotoğrafçıları

Fotoğraf, geçmekte olan anın yakalanmasıdır. Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları ise anı yakalayan profesyonellerdir. Yeteneklerini ve fotoğraf çekmeye olan tutkularını erken yaşlarda keşfeden fotoğraf sanatçıları, dünyanın en keyifli mesleklerinden birini yapmaktadır. Çocukları, yaşlıları, binaları, vapurları, kedileri, çiçekleri; kısacası hayatımızda olan her şeyi ölümsüzleştirmek onların görevidir. Bu görevi hiç tükenmeyen tutkuları ile yaparlar. Bizlere de onların fotoğraf tutkularını yansıtan muhteşem kareleri seyretmek kalır…

Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları, mesleği yıllardır icra eden ve tanınan isimlerden oluşmaktadır. Her biri alanında uzman profesyonel fotoğrafçılar ile tanışmadan önce Türkiye’de fotoğrafçılık sanatı nasıl gelişmiş bakalım…

Türkiye’de Fotoğrafçılık

Türkiye’de Cumhuriyet döneminde hak ettiği değeri bulmaya başlayan fotoğraf sanatı, Batı tekniklerinin ve teknolojisinin kullanılmasıyla önce basında sonra ise sokakta kendine yer bulmuştur. Fotoğraf sanatçıları stüdyolarından dışarı çıkarak; yaşamı, insanı ve doğayı görüntülemeye başlamıştır. Cemal Işıksel, Nurettin Erkılıç, Selahattin Giz, Limasollu Naci gibi önemli fotoğrafçılardan sonra modern ve sanatsal Türk fotoğrafçılığı 1950’li yıllarda oluşmaya başlamıştır. Bu kuşağın önemli sanatçıları Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları olarak günümüze de ışık olmuştur.

Şimdilerde adını çok duyduğumuz, üniversitelerde ve kurslarda duayen olarak anlatılan, kendi alanlarında başarılı işlere imza atmış ve adını dünyaya duyurmuş profesyonel fotoğrafçılarımız vardır. Modadan portreye, seyahatten savaş fotoğrafçılığına kadar adını sık sık duyduğumuz Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları:


araguler1. Ara Güler

Türkiye’nin en ünlü fotoğraf sanatçısı kim diye sorulduğu zaman akla ilk olarak onun ismi gelmektedir. 1928’de Beyoğlu’nda doğan Ara Güler çocukken sinemadan çok etkilenmiş ve lisedeyken film stüdyolarında çalışmıştır. Muhsin Ertuğrul’un tiyatro kurslarına da devam eden Ara Güler, rejisör ya da oyun yazarı olmak isterken 1950’de Yeni İstanbul Gazetesi’nde gazeteciliğe başlamıştır.

Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları arasında yer alan Güler, 1958’de Time-Life, Paris-Match ve Der Stern dergilerinin yakın doğu foto-muhabirliği görevlerini üstlenmiş; 1954’de Hayat Dergisi’nde fotoğraf bölüm şefi olarak çalışmaya başlamıştır. 1962 yılına kadar Hayat dergisinde fotoğraf bölümü şefi olarak çalışmış; 1961’de Birleşik Krallık’ta yayınlanan Photography Annual, onu dünyanın en iyi yedi fotoğrafçısından biri olarak tanımlamıştır. Aynı yıl Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edilen Güler, bu kuruluşun Türkiye’den tek üyesi olmuştur. 1962’de Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilen “Master of Leica” unvanını kazanmıştır.

1979’da Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin foto muhabirliği dalındaki birincilik ödülünü alan Ara Güler’in fotoğraflarının bir kısmı Karacan Yayıncılık tarafından kitap haline getirilmiştir. Türkiye’nin en iyi fotoğrafçısı olarak kabul edilen Güler, 1986’da Hürriyet Vakfı’nca basılan, Prof. Abdullah Kuran’ın yazdığı Mimar Sinan kitabını fotoğraflamıştır. Bu kitap 1987’de Institute of Turkish Studies tarafından İngilizce olarak yayınlanmıştır. 1989’da Hil Yayınları Ara Güler’in Sinemacıları kitabını yayınlamıştır. Bu kitaplar dışında Ara Güler’in yayınlanan birçok kitabı bulunmaktadır.

Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçısı olarak gösterilen Ara Güler; İsmet İnönü, Winston Churchill, Indira Gandi, John Berger, Bertrand Russel, Bill Brandt, Alfred Hitchcock, Ansel Adams, Imogen Cunningham, Salvador Dali, Picasso gibi birçok ünlü kişi ile röportajlar yapmış ve bu isimlerin fotoğraflarını çekmiştir.

Ara Güler’in fotoğrafları Paris Ulusal Kitaplıkta, ABD’de Rochester Georg Eastman Müzesi’nde Nebraska Üniversitesi Sheldon Koleksiyonu’nda bulunmakta; Köln Mueseum Ludwing’de Das Imaginare Photo Museum’da sergilenmektedir. Ara Güler kendisini: “Ben de gazeteciyim. Fotoğrafçı değilim. Fotoğrafçı ile gazeteci arasındaki fark budur. Fotoğrafçı bomba patlar kaçar. Ama gazeteci peşinden gider olayı yakalamaya çalışır. Ben de bu yaşa kadar ona göre çalıştım” şeklinde tanımlamaktadır. Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları arasında Ara Güler, fotoğrafçılığa başlamak isteyen ve profesyonel fotoğrafçılık yapan herkesin idolü ve öncüsü olmuştur.


coskunaral

2. Coşkun Aral

Savaş fotoğrafçısı, belgesel yapımcısı, dünya gezgini… 1956 yılında Siirt’te dünyaya gelen Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları arasında yer alan Coşkun Aral, basın fotoğrafçılığı mesleğine 1974 yılında Günaydın ve Gün gazetelerinde başlamıştır. 1977 yılı kanlı 1 Mayıs olaylarında çektiği fotoğraflarla ilk kez Sipa Press ajansı vasıtası ile adını dünya basınında duyuran fotoğrafçımız Time, Newsweek dergilerinde yer almıştır.

1980 yılında ilk defa Sipa ajansı adına Türkiye dışında görev almış; Polonya’da ünlü Gdansk Grevi, İran- Irak olaylarına ilişkin çalışmalarıyla uluslararası platformda adını duyurmuştur. 12 Eylül darbesinin fotoğraflarını Newsweek, L’Express dergilerinin kapaklarında ve yüzlerce uluslararası dergi sayfalarında yayınlatmıştır. Farklı kaynaklarda Türkiye’nin en iyi fotoğrafçısı olarak gösterilen Aral, 14 Ekim 1980 günü kaçırılan bir uçakta dünyada ilk kez hava korsanlarıyla bir röportaj gerçekleştirerek Türk ve dünya basınında adından söz ettiren Aral, Lübnan, İran, Irak, Afganistan, Kuzey İrlanda, Çad ve Uzakdoğu’da meydana gelen savaşları görüntülemiştir.

1983 yılında aralarında National Geographic’in ünlü fotoğrafçısı Reza ve Yan Morvan ‘nın da bulunduğu dört savaş fotoğrafçısı ile birlikte hazırladığı “Galile’de Barış“ adlı savaş fotoğraf albümü Edition de Minuit tarafından yayınlanmıştır. 1988 yılında Ara Güler ile birlikte Danimarka ve Finlandiya’da bir sergi açmıştır. 190 bölüm süren Haberci belgesel serisiyle Türkiye’nin günlüğünü tutmuştur. Çektiği fotoğraflarla uluslararası platformda ödüllere layık görülen; özellikle haber fotoğrafçılarına ilham kaynağı olan Coşkun Aral, Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları arasındaki isimlerden biri olmasının yanı sına dünyanın en iyi savaş fotoğrafçılarından biridir.


izzetkeribar3.İzzet Keribar

Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları arasında yer alan İzzet Keribar, 1936 yılında İstanbul’da doğmuş, içindeki fotoğraf tutkusunu ilk olarak ailesinin fotoğraf makinesi olan Zeiss-İkon ile yansıtmaya başlamıştır. 17 yaşında, haftalıklarından biriktirdiği para ile ilk fotoğraf makinasını almıştır.

1953 yılında Saint Michel Fransız Lisesi’den mezun olunca askerliğini yapmak için Güney Kore’ye gitmiş ve burada kişisel çekim tekniğini geliştirmiştir. Türkiye’ye döndükten sonra uzun bir süre fotoğrafçılıkla ilgilenmeyen Keribar, 1980 yılından itibaren ciddi olarak tekrar fotoğrafla ilgilenmeye başlamıştır. Bu tarihi fotoğrafçılıktaki ikinci doğuşu olarak belirten profesyonel fotoğrafçı 1982 yılından beri yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda fotoğraf sergisi ve dia gösterisi gerçekleştirmiştir. Uluslararası Fotoğraf Federasyonu tarafından 1985 yılında A.Fiap (Sanatçı), 1988 yılında da E.Fiap (Ekselans) unvanları almıştır. Aynı zamanda Fransız Kültür Bakanlığı’nca Legion d’Honneur nişanı (Akademik Başarılar Şövalyelik) kazanmıştır. National Geographic Traveler’da aldığı 2.lik ve Fuji Avrupa Basın Ödüllerinde aldığı 1.’liklerle ne kadar iyi bir fotoğrafçı olduğunu kanıtlamıştır.

Kendine has üslubu ve çekim teknikleriyle fotoğrafçılık derslerine konu olan Keribar, fotoğrafçı olmak isteyenlere de eğitimler vermektedir. Sanatçı, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK) onur üyesidir.


orhangurbuz

4. Orhan Gürbüz

1980 yılında Erzincan’da dünyaya gelmiş olan ve Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları arasında gösterilen Orhan Gürbüz, fotoğraf çekme tutkusunun ortaokul yıllarında başladığını ve bugüne kadar artarak devam ettiğini belirtmektedir. Orta sonda resim yapamayacağını anlayınca fotoğraf çekme yeteneğini keşfettiğini söyleyen fotoğrafçı, 2008 yılında kuruculuğunu üstlendiği Foto Life markasıyla da Türkiye’nin önde gelen firmalarının reklam, ürün, moda ve kurumsal fotoğrafçılık süreçlerini ve tanıtım filmi çekimlerini üstlenmiştir.  Fotoğrafçı Orhan Gürbüz, 22 yılı aşan deneyimini ve bilgisini geleceğin fotoğrafçılarıyla paylaşmak için 2014 yılında Foto Life Akademi’yi kurmuş, İstanbul’da Bakırköy, Taksim, Kadıköy ve Beylikdüzü lokasyonlarında temel ve ileri seviye fotoğrafçılık eğitimleri ile moda, ürün, stüdyo ve hava fotoğrafçılığı başta olmak üzere 14 dalda atölye dersleri vermeye başlamıştır. Eczacıbaşı Girişim, BP, Ümraniye Belediyesi başta olmak üzere 200’e yakın kurumsal, 1500’ün üzerinde bireysel eğitim gerçekleşmiştir.

Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları arasında gösterilen Orhan Gürbüz 22 yıllık kurumsal deneyimle firmalara, yönetici ve kuruculara, iş dünyasının profesyonellerine başta Fotoğrafçılık olmak üzere SEO, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama, Adwords, Satış, İletişim, Pazarlama, Liderlik Eğitimleri; SEO, Sosyal Medya, Fotoğraf, Web, E-ticaret Danışmanlığı; Marka, Satış, Kariyer ve Yönetici Koçluğu hizmetleri vermektedir. 3 Grup Şirketleri (Web Home, Tatil Home, İklim Plus), 10 Hizmet ( Web Plus, SEO Destek, Tasarım Plus, Foto Life, Sanal Tur 360, Tescil Plus, Reklam Plus, Patent Home, Turk Jet), 11 Eğitim (SEO Akademi, Foto Life Akademi, Resim Akademi, Kariyer Home, Sinema Akademi, Dil Akademi, İmaj Akademi, Web Akademi, Model Akademi, Sanat Akademi, Dans Akademi) markasının kuruculuğunu ve kendi branşlarında eğitmenliğini yapmaktadır.

Fotoğraf Eğitmeni ve Türkiye’nin en iyi fotoğrafçısı Orhan Gürbüz ODTÜ, Marmara, Uludağ, Mehmet Akif Ersoy, Maltepe ve Eskişehir Osmangazi Üniversitelerinde; Eczacıbaşı Girişim, Ümraniye Belediyesi, Azercell ve Rönesans Holding gibi dünya çapında kuruluşlara Fotoğrafçılık, SEO, Sosyal Medya, Dijital Pazarlama ve Görsel Optimizasyon eğitimleri vermiş, kariyer günlerine ve pazarlama zirvelerine konuşmacı olarak katılmıştır.


mehmetturgut5. Mehmet Turgut

1977 yılında Ankara’da doğan Mehmet Turgut, mesleki aşkını dedesinden almıştır. Uzun yıllardır teorik fotoğrafçılık, baskı teknikleri, boyama, kara kalem ve fotoğraf işleme üzerine çalışmalar yapmıştır. Kurgusal fotoğraflar üreten ve çeken Turgut, bu alanda Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları arasında yerini almıştır. Photographic Society of America PSA ve Austria Super Circuit başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında sayısız ödül kazanmıştır. Ayrıca fotoğraf üzerine sayısız seminer vermiştir.

Dünyaca ünlü Fransız şarkıcı Patricia Kaas’in “best of” albümü “19” kapak fotoğrafları, Hollandalı müzisyen Anneke Van Giersbergen’ın konser albümü “Live In Europe” ve Ozzy Osbourne’un son single çalışması “Let It Die” için kullanılan kapak fotoğrafları Mehmet Turgut’un çalışmalarındandır.

2009’da Türk Sanat Kurumu tarafından yılın fotoğraf sanatçısı seçilen Mehmet Turgut, aynı zamanda, Mart 2010’da yayımlanmaya başlanan 46 dergisinin sahibi ve yaratıcı yönetmenidir. PX3 Prix De La Photographie Paris adlı uluslararası fotoğraf yarışmasında “Fine ART- Collage” ve “Advertising – Beauty” dallarında ikinci seçilmiştir.

Avusturya Super Circuit “EMOTIONS – HUMAN RELATIONS”,  “COLOUR PRINTS GENERAL”,   “PORTRAIT” dallarında madalyaları bulunan Türkiye’nin ünlü fotoğrafçıları arasındaki Mehmet Turgut, Balcan Photography Contest “Mask and Faces” dalında Gümüş Madalya ve Onur Ödülü de almıştır. Popüler fotoğrafçılık alanında en iyi isimlerden biridir.


nihatodabasi6. Nihat Odabaşı

Nihat Odabaşı, 10 Temmuz 1968 tarihinde Şanlıurfa, Siverek’de sekiz kardeşten en küçüğü olarak doğmuştur. Babası Abdurrahman Odabaşı CHP milletvekili olarak görev yapmıştır. Üniversiteden İngilizce işletme okuyarak mezun olan Odabaşı içindeki fotoğrafçıyı açığa çıkaracak eğitimler almıştır.  Şahika Tekand oyunculuk stüdyosuna gitmiş ve ilk olarak Seren Serengil’in fotoğrafını bir dergi için çekmiştir. Ajda Pekkan, Gülben Ergen, Gülşen, Hadise, Hande Yener, Murat Boz ve Nil Karaibrahimgil dahil olmak üzere birçok şarkıcı ile çalışmıştır.

Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları arasında yer alan Algida Magnum dondurmasının reklam filmi için Elizabeth Hurley ile yapılan çalışmanın fotoğraflarını Nihat Odabaşı gerçekleştirmiştir. Bundan sonra da Elizabeth Hurley hemen hemen tüm fotoğraf çekimlerini Nihat Odabaşı ile yapmaya başlamıştır. 2005 yılında Pantene Png En İyi Fotoğrafçı, 2006 Fashion Tv En İyi Fotoğrafçı, 2009 Altın Kelebek En İyi Video, 2009 Tüketici Akademisi Ab Onur Ödülü sahibi olan fotoğraf sanatçısı, fotoğrafçılığa kattığı bakış açısı ve özgün stili ile Türkiye’nin en iyileri arasında yer almaktadır.


kemaluzmez7. Kemal Üzmez

Türkiye’nin ünlü fotoğrafçıları arasında yer alan Kemal Üzmez kurumsal firmaların katalog, web çekimlerini, markaların moda fotoğraf çekimlerini yapmıştır.

Halen profesyonel fotoğrafçılığa devam eden Kemal Üzmez, moda fotoğrafçılığı ve ürün fotoğrafçılığı alanlarında uzmandır.

Türkiye’nin ünlü markalarının katalog, stüdyo ve ürün fotoğraflarını kendine özgü üslubuyla çekerek alanında takip edilen isimlerden biri haline gelmiştir.

Halen fotoğrafçılık kurslarında mesleğin yeni profesyonellerini yetiştirmeye, seminerlere konuşmacı olarak katılmaya devam etmektedir.


sabitkalfagil

8. Sabit Kalfagil

1934 yılında Elazığ’da doğan ve Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları arasınd aolan Sabit Kalfagil, Konya Lisesi’ni ve İTÜ Mimarlık Fakültesini bitirmiştir. Eğitim aldığı sıralarda fotoğrafçılık hakkında bir planı olmayan Kalfagil, 1980 yılına kadar İstanbul Belediyesi’nde çalışmıştır. Fotoğraf çekmeye 26 yaşında hobi olarak başlamış, Anadolu insanını, Anadolu kültürünü tanıyarak gezdiği yerleri ve insanları fotoğraf karelerine yansıtmıştır. Çektiği fotoğraflar birçok ulusal, karma, kişisel sergilerde yayınlandı ve ödüllendirilmiştir.

İlk kişisel sergisini 1972 ve 1988 yıllarında açan fotoğrafçı, konferans, yarışma ve sempozyumlarda jüri üyesi olarak görev yapmıştır. Fotoğraf Sanatında Kompozisyon adlı kitabı, Fatih Anıtları adında albümü yayınlanmıştır. 1978 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Fotoğraf Enstitüsü’nün kurucuları arasında yer almış ve 1989’a kadar burada öğretim görevlisi olarak çalışmıştır. 1989’da Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nde Belgesel Fotoğraf Sanat Dalı Başkanı olmuştur.

1993 yılında Kamil Fırat ile birlikte “Işığın peşinde Anadolu” adlı 9 bölümlük bir belgesel hazırlamış, 1998′de Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümüne profesör olarak atandı. Halen bu bölümde Anasanat Dalı Başkanı olan Türkiye’nin en iyi fotoğrafçısı, geleceğin profesyonellerini yetiştirmeye devam etmektedir.


mertalas

9. Mert Alaş

Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları arasında gösterilen Mert Alaş aynı zamanda Marcus Pigott’la birlikte dünyanın en iyi moda fotoğrafçılarından biri olarak kabul edilmektedir. 1971 tarihinde Ankara’da doğan fotoğrafçı, 1993 yılında dil eğitimi için İngiltere’ye gitmiştir. 1994 yılında İngiltere’de moda tasarımcısı Alexander McQueen ve ortağı Marcus Piggott ile tanışan Alaş, bu fotoğrafçılarla birlikte çalışmaya başlamıştır.

Madonna’dan Lady Gaga’ya, Kate Moss’tan Daria Werbowy’a kadar pek çok ünlü ile çalışan ikili birlikte dergi ve tanıtım kampanyalarının fotoğraflarını çekmektedirler. Vogue Türkiye’nin de birinci yıldönümünde Gisele Bündchen, ikinci yıldönümünde ise Angelina Jolie ile kapak çekimini gerçekleştiren Mert Alaş, Justin Bieber, Lady Gaga, Shakira, Jennifer Lopez, Barbara Palvin, Madonna, Kylie Minogue, Kate Moss, Adele Laurie Blue Adkins, Miley Cyrus, Gisele Bündchen ve Victoria Beckham ile çalışmıştır.

Vogue, Calvin Klein, Gucci, Interview, W gibi markalarla da çalışmaya devam etmektedir. Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları arasında olan Alaş, moda fotoğraflarıyla sektörün en beğenilen isimlerindendir.


koraybirand10. Koray Birand

1975 Ankara doğumlu olan fotoğrafçı Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım, Mimarlık Fakültesi mezunudur. 90’lı yıllarda bir süre yönetmenlik yaptıktan sonra 2005’te moda fotoğrafına yönelmiş ve bu alanda hızla yükselmiştir. Uluslararası çalışmalarıyla bilinen Birand’ın, Paris, Londra, Milano, Münih ve Atina’da ajansları bulunmaktadır.

Beymen’den Network’e birçok Türk firmasının yanı sıra uluslararası markaların kampanyalarında da imzası olan ünlü fotoğrafçı Cate Blanchett, Adriana Lima, Eniko Mihalik gibi ünlü isimlerle çalışmıştır. Vogue Türkiye, Harper’s Bazaar China, Vogue Mexico gibi dergilerin çekimlerini yapmıştır. Farklı tarzı ile dikkat çeken Koray Birand Türkiye’nin en iyi fotoğrafçıları arasında yer almaktadır.

Her biri kendi alanında adını dünyaya duyurmuş, uluslararası platformlardan ödül alarak onurlandırılmış, içindeki fotoğraf tutkusunu hiç kaybetmeyen, Türkiye’yi dünya fotoğrafçılığında temsil eden Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçıları ile tanıştınız. Günün birinde bu isimler arasında yer almak isterseniz içinizdeki fotoğrafçıya kulak vermelisiniz…

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Managed by Immediate JFusion