Grafik Tasarım Uzmanı Kimdir?

Grafik Tasarım Uzmanı Kimdir?

Grafik Tasarım Uzmanı; web sitesi, afiş, reklam, poster, logo, ürün ambalaj ve kutuların, şirketlerin kurumsal kimlik ögelerinin görsel tasarımlarını yapan kişidir. Verilmek istenen mesajı görsel tasarım aracılığıyla çalışmış olduğu kurumda diğer departmanlarla (pazarlama, yayım ve basım vb.) istişare eden kişidir.

Grafik Tasarım Uzmanının Görevleri Nedir?

Tasarım oluşturmadan önce müşterilerle görüşme gerçekleştiren; onların talep ve beklentilerini göz önünde bulundurarak eskiz oluşturan grafik tasarım uzmanının diğer görevleri şu şekilde tanımlanabilir:

.

  • Tasarımın yayınlanacağı/kullanılacağı platformlar konusunda kendisini geliştirir.
  • Gereken görsel düzenlemeleri yapar.
  • Markaların kurumsal kimlik çalışmalarını gerçekleştirir.
  • Fotoğraf veya film çekimlerinde bir sanat yönetmeni gibi tüm süreci takip eder ve denetler.
  • Yapmış olduğu tasarımı basım sürecinden başlayarak test ve yayım sürecine kadar götürür ve sonuçlandırır.
  • Web siteleri için trend tasarımlar oluşturur ve e-ticaret alanında da müşterinin bu tasarımlara kolayca ulaşabilmesini sağlar.
  • Çizgi film projelerinde jenerik çalışması kurgular ve tip yaratır.

Kimler Grafik Tasarımı Eğitim / Sertifika Programına Başvurabilir?

Grafiker olmak istiyor ya da yaratıcı bir ekipte çalışmayı hedefliyorsanız, hayal gücünüze/becerilerinize güveniyorsanız, ilgili grafik tasarım eğitimlerine ya da sertifika programlarına başvurabilirsiniz.

Grafik Tasarım Uzmanı Olmak için Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Grafik Tasarım Uzmanı olmak için üniversitelerin dört yıllık grafik bölümlerinden mezun olmanız ya da endüstri meslek liselerinde web tasarım bölümünü bitirmiş olmanız gerekir. Ayrıca kıdemli bir grafik tasarım uzmanı olmak istiyorsanız, mesleğinizle ilgili tasarım ve grafik kurslarına katılabilir, meslektaşlarınız arasından bir adım öne çıkabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Managed by Immediate JFusion