Grafiker Kimdir?

Grafiker Kimdir?

Bilgisayar yazılımlarını kullanarak tasarım yapan ve ortaya görsel içerik çıkaran kişiye grafiker denir. Görselliğin ön planda olduğu iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla grafikerlerin de çalışma alanları oldukça artmıştır. Grafikerler, reklam ajanslarında, grafik ve web tasarım firmalarında, dijital tasarım ajanslarında, matbaalarda, gazete ve dergilerde, kurumların tasarım veya sosyal medya departmanlarında iş imkanı bulabilirler.

Grafikerin Görevleri Nedir?

Grafikerler tasarım yaparken tipografi, animasyon, grafik gibi hareketli veya durağan görsellerden faydalanırlar. Hazırlanan görsel içeriklerin amacına uygun hizmet etmesi için grafikerlerin aşağıdaki görevleri yerine getirmesi beklenir;

  • Tasarım yaptığı kişinin/kurumun tasarımdan beklentilerini anlayabilmek,
  • Tasarımın kullanıldığı mecranın gerekliliklerini ve özelliklerini tanımak, alandaki yenilik ve trendleri takip etmek
  • Müşterisinden aldığı talimatlara tasarımsal açıdan yorum yapmak ve talimatları geliştirecek önerilerde bulunmak
  • Yaratıcı ve özgün tasarımlar, yenilikçi fikirler üretmek
  • Sipariş edilen içeriği ve istenen revizyonlara göre düzenlenen versiyonlarını zamanında teslim etmek,
  • Tasarım sürecinde kullanılan yazılımlara hakim olmak ve bu alandaki gelişmeleri takip etmek.

Kimler Grafiker Olabilir?

Üniversitelerin Güzel Sanatlar, Sanat, Tasarım ve Mimarlık fakültelerine bağlı dört senelik veya meslek yüksekokullarına bağlı iki senelik Grafik Tasarımı bölümlerinden mezun olan kişiler, grafiker olarak meslek hayatlarına başlayabilir. Ancak üniversitede Grafik Tasarım eğitimi almadıysanız ve tasarım alanında yetenekli ve estetik algısı güçlü bir kişiyseniz; Grafik Tasarım alanında açılan çeşitli eğitim ve kurslara katılabilir, Grafikerlik sertifikanızı alabilirsiniz. Grafik tasarımda kullanılan bilgisayar programlarını, dijital ortamda bir tasarım oluşturmayı ve tasarımla ilgili desen, perspektif, doku, renk gibi birçok detayı öğreneceğiniz bu kurslarla tasarım yeteneğinizi ve bilginizi geliştirerek siz de grafiker olarak çalışabilirsiniz.

Grafiker Olmak İçin Hangi Eğitimleri Almak Gerekir?

Grafikerlerin şu konularda eğitimli olması beklenir;

  • İllüstrasyon, tipografi, animasyon
  • Desen, perspektif, renk, doku, ışık
  • Yayıncılık ve matbaacılık
  • Tasarımda kullanılan yazılımlar ve dizgi programları

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Managed by Immediate JFusion