İnsan Kaynakları Yönetim Hikayesi

Ülkenin birinde, Milletvekilleri bir gün ıssız bir bölgede, büyük ve kendi haline bırakılmış bir hurda yığını deposu fark etmişler. Milletvekillerinden biri demiş ki:

– Buraya göz kulak olacak bir bekçi tutalım buraya sahip çıksın. Birileri gelip buradan bir şeyler almasın.

Böylece birini BEKÇİ olarak işe almışlar. Ertesi gün başka bir milletvekili:

– Bekçiyi almakla doğrusunu yaptık ama bu adama görevinin tam olarak ne olduğunu anlatmadık. Ayrıca işin tanımını yaptıktan sonra adamın eğitime de ihtiyacı var.

Diğer milletvekilleri onu haklı bulmuşlar, böylece bekçinin iş tanımını yapacak bir PLANLAMA DEPARTMANI kurmuşlar, bu departmana iş tanımlarını rapor edecek bir DOKÜMANTASYON UZMANIile birde bekçinin eğitimi için EĞİTMEN işe almışlar. Birkaç gün sonra başka bir milletvekili sormuş:

– Bekçiyi işe aldık, planlama departmanı kurduk ama bunların performansını denetleyecek birileri lazım.

Böylece çalışanları denetleyecek bir KALİTE KONTROL DEPARTMANI kurmuşlar, bu departmana bir KALİTE KONTROL SORUMLUSU ile çalışanların yaptıklarını rapor edecek 2 tane MÜFETTİŞ almışlar Ertesi gün bir diğer milletvekili demiş ki:

– Bir bekçi ve peşinden bir sürü kişiyi işe aldık ama bunların maaşını neye göre vereceğiz? Bekçiye ne kadar diğer çalışanlara ne kadar maaş verilecek bunun bir düzeni olmalı.

Böylece bir MUHASEBE DEPARTMANI kurmuşlar. Oraya da bir MUHASEBECİ, bir BORDRO MEMURU ve bütün bu insanların çalışmalarını, işe geliş gidiş saatlerini takip edecek bir DENETLEME UZMANI işe almışlar.

Ertesi gün bir diğer milletvekili sormuş:

– Evet bir bekçi işe aldık, diğer departmanları da kurduk, tamam da bunlar kendi başlarına göre mi iş yapacaklar? Bunlara bir müdür lazım gelir. Tabi müdür aldıktan sonra bunun bir de yardımcısı olması lazım.

Diğer milletvekilleri de onaylamış. Böylece bekçi ve departmanlar için  bir MÜDÜR, bir MÜDÜR YARDIMCISI ve tabi bir de bunlar için SEKRETER işe almışlar.

Birkaç ay sonra meclis toplantısında bütçe görüşmelerinde tartışma çıkmış:

– ŞU HALE BAKIN, ÇOK FAZLA HARCAMA YAPILMIŞ BÜTÇEMİZİN 20.000$ ÜZERİNE ÇIKMIŞIZ. BÜTÜN GEREKSİZ HARCAMALARI BELİRLEYİP YARINDAN İTİBAREN AZALTMAMIZ LAZIM.

…ve çözüm olarak BEKÇİYİ işten çıkarmışlar!!!

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Managed by Immediate JFusion