Google Ads Nedir?

Google Ads: Eski adıyla Google AdWords, Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde veya Youtube’da reklamlarınızı göstermenizi sağlayan bir online pazarlama aracıdır. Google reklamları, internet reklam ekosisteminde en fazla bütçenin kullanıldığı kanaldır. Google reklamları 2000 yılının Kasım ayında faaliyet göstermeye başlamıştır. Şu anda 1 milyondan fazla kullanıcısı bulunmaktadır.

Bu yazımda Google reklamlarının nasıl çalıştığına, başlamadan önce bilmeniz gereken kavramlara, kalite puanı ve teklif stratejileri gibi önemli kavramlara değineceğiz. Aynı zamanda bu online pazarlama aracı ile ne şekillerde ve nasıl reklam verebileceğinizin de üzerinde duracağız.

Ama önce neden Google Ads’e reklam vermeliyim sorusunu cevaplayalım.

Aslında çok basit. Hangi işletme sahibi ürünleri veya hizmetleri ile ilgili daha çok satış, daha çok telefon araması elde etmek ya da belirli bir bölgede markasının görünürlüğünü ve bilinirliğini artırmak istemez ki? Üstelik tüm bu süreci ölçümleyebilecek ve reklamlara ayırdığınız bütçenin sonunda neler elde ettiğinizi net bir şekilde görebileceksiniz.

Örneğin bir e-ticaret siteniz olduğunu düşünün ve ortalama ürünlerinizden elde ettiğiniz net karın 50TL olduğunu varsayalım. Şimdide her 30TL reklam harcamasına karşılık bir satış elde ettiğinizi düşünün. Böyle bir tabloda 300TL harcayıp 500TL kazanmak veya 3000TL harcayıp 5000TL kazanmak istemez misiniz? Şimdi de aynı örneği hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir işletme için düşünelim. 100TL’lik reklam harcamasına karşılık 10 tane telefon araması / iletişim formu talebi aldığınızı düşünün. Diyelim ki bu taleplerin sadece %20’sini yani 2 tanesini işe çevirebildiniz. Her işten de operasyonel giderler hariç 75TL kar elde etmiş olduğunuzu varsayarsak bu işten cebinize giren toplam tutar 150TL olacaktır. Eee 100TL verip 150TL elde etmek size mantıklı gelmiyor mu?

Yukarıdaki örnekleri vermemin asıl amacı size bu sayıları göstermek değil. Burada vurgulamak istediğim nokta reklam harcamalarınız karşılık elde ettiğiniz geliri net olarak ölçümleyebileceğinizi göstermek. Ürünlerinizin maliyetlerini, operasyonel giderleri de bildiğiniz sürece reklama ayırdığınız bütçenin karşılığını net olarak görebilirsiniz.

Konuya girmeden önce son olarak 2019 yılına ait birkaç istatistiği de araya serpiştirmek istiyorum.

 1. 2019 verilerine göre Google’da ayda ortalama 170 milyarın üzerinde arama gerçekleştiriyoruz.
 2. Yalnızca Google reklamlarını kullanarak 2 milyondan fazla websitesi ve uygulamada reklamlarınızı gösterebilirsiniz.
 3. Küçük ve orta ölçekli işletmeler harcadığı her 7TL’ye karşılık 17TL gelir elde ediyor.
 4. Google arama sonuçlarında yapılan tıklamaların %40’ı ilk üç sıradaki reklam sonuçlarında gerçekleşiyor.
 5. Hizmet ya da ürün satın almak için yapılan aramaların %65’i reklam tıklamaları ile sonuçlanıyor. (wordstream)

SEO vs Google Ads

Ne kadar yanlış bir soru. Tartışmayın çocuklar, siz kardeşsiniz! Sadece ikinizin yetenekleri farklı.

SEO’yu sabır gerektiren, uzun vadede harika sonuçlar alabileceğiniz bir yatırım gibi düşünebilirsiniz. Google Ads bunun tam tersidir. Çok hızlı bir şekilde reklamları aktif edip, sitenize trafik çekmeye başlayabilirsiniz. Google reklamları, SEO stratejinizi belirleme noktasında da önemli bir rol oynar. Düşünsenize aylarca, belki yıllar çalışıp trafik çekmeye başladığınız arama sorgularının sizin için ne kadar dönüşüm getirebileceğini kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Şimdi yeni e-ticarete başlayan bir işletme olduğunuzu düşünün ve yukarıdaki anahtar kelimede SEO çalışması yapmaya çalışın. Sizce ne kadar bekleriz? Siz cevap verin.

Google reklam geliri

Google’ın 2017 yılındaki reklamlardan elde ettiği gelirin 95 milyar dolar’ın üzerinde olduğunu araya sıkıştırayım. İşletmelerin buraya ciddi paralar harcadığını biliyoruz.

Evet, bir çok büyük işletme Google reklamlarına aylık milyarlarca TL bütçe ayırıyor, rekabetçi bir strateji izliyor. Ancak rekabetçi olmak, rakiplerinizden yüksek teklif vermeniz onları geçeceğiniz anlamına gelmiyor. Bu noktada Google’ın kullanacılara daha iyi deneyim sunmak için yapılandırdığı kalite sistemi devreye giriyor. Buna bir çeşit ceza ve ödül sistemi de diyebiliriz. Eğer Google’ın kuruluş amacına uygun, kullanıcı odaklı kampanyalara sahip olursanız rakiplerinizden daha üst sıralarda daha düşük maliyetlerle reklam verebilirsiniz.

Dijital pazarlama profesyonellerinin SEO mu Sem mi sorusuna verdiği yanıtları görmek için buradan buyrun.

Biraz önce Google reklamlarını kısa sürede aktif edebileceğize değindik. Ama bu aceleci olmanız gerektiği anlamına gelmesin. Sabırlı olmalısınız. Google’da reklam vermek kolaydır, ancak boşa para harcamak çok daha kolaydır.

Buraya kadar olan bölüm sizi heyecanlandırsa çok şanslısınız. Bu yazıda A’dan Z’ye nasıl reklam verebileceğinizi öğreneceksiniz. Ama önce reklam verenlerin en çok merak ettiği ve bilmenizi düşündüğüm kavramlardan bazılarına değineceğim.

Google’a reklam vermenin maliyeti nedir?

Google, reklam bütçeniz konusunda sizi tamamen özgür bırakıyor. Aylık bütçeniz binlerce TL olabileceği gibi bir kaç yüz TL’de olabilir. Google arama ağında sadece reklamlarınıza tıklayan kullanıcılar için maliyetlendirilirsiniz. Reklamlarınızın gösterilir ancak tıklanmazsa hiçbir şekilde maliyet oluşmayacaktır.

Google’a nasıl ödeme yaparım?

Google reklam hesabınıza kredi kartı, banka kartı veya banka ödemesi ile ödeme yapabilirsiniz. Eğer kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapmayı tercih ederseniz iki farklı şekilde faturalandırılabilirsiniz.
Manuel ödeme: Google reklam hesabına tanımladığınız kartınızda istediğiniz aralıklarla belirleyeceğiniz tutarda ödeme yapmanıza olanak sağlar.
Otomatik ödeme: Bu ödeme yönteminde reklam hesabınız Google tarafından borçlandırılır. Harcamalarınız belirli sınırlara geldiğinde Google, otomatik olarak ödemeyi çeker.

Reklamlarım kaç gün yayınlanacak?

Oluşturacağınız her bir kampanya için günlük maksimum harcama sınırı belirleyebiliyorsunuz. Örneğin Google Ads hesabınıza 1000TL bütçe eklediğinizi varsayalım. Oluşturduğunuz kampanyanında günlük bütçesi 10TL olsun. 30 gün boyunca harcayacağınız maksimum tutar 300TL olacaktır. Eğer bazı günlerde 10TL’nin altında bir maliyet gerçekleştiyse sonraki günlerde 10TL’nin üzerinde günlük maliyetler görebilirsiniz.

Reklam tıklamaları için ne kadar ödeyeceğim?

Google reklamları açık artırma modeliyle çalışmaktadır. Google’da yapılan her arama sorgusu için ayrı ayrı açık artırmalar yapılır, o anda açık artırmaya dahil olan reklam verenler, reklam sıralama puanına göre arama sonuçlarında listelenir. Reklam sıralama puanlarını her bir anahtar kelime için verdiğiniz TBM teklifi ve kalite puanınız belirler. Eğer reklam vermek istediğiniz anahtar kelimede sizden başka açık artırmaya giren reklam veren yoksa belirlemiş olduğunuz maksimum tıklama başına teklifiniz kadar ödeme yaparsınız.

Anahtar kelimeler

Arama motoru reklamlarının temelinde anahtar kelimeler vardır. Kullanıcılara hangi arama sorgusunda reklam göstermek istediğinizi belirleyeceğiniz anahtar kelimelerle seçersiniz.

Gösterim, tıklama ve tıklama oranları

Google Ads arayüzünde anahtar kelimelerinizin ne kadar gösterim ve tıklama aldığını kolay bir şekilde görebilirsiniz. Bu metriklerin yanında tıklama oranları da bulunmaktadır. Tıklama oranları, anahtar kelimelerinizin aldığı tıklamaların gösterimlere bölünmesiyle hesaplanır. Aynı zamanda anahtar kelimelerinizin tıklama oranlarını karşılaştırarak anahtar kelimelerinizin ilgili arama sorgularında gösterim alıp almadığı hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

TBM nedir?

Tıklama başına maliyet (TBM) teklifiniz bir tıklama başına ödemek istediğiniz en yüksek tutarı ifade eder. Ama bu durum, belirlemiş olduğunuz tutarı ödeyeceğiniz anlamına gelmez.

Kalite puanı nedir?

Google Ads, hesabınıza eklediğiniz her bir anahtar kelime için ayrı ayrı kalite puanları belirler. Kalite puanları doğrudan tıklama başına ödeyeceğiniz tutara etki eder. Kalite puanlarınız ne kadar yüksekse o kadar iyi reklam sıralaması eder, daha düşük ortalama tıklama başına maliyetlere sahip olursunuz. Google, kalite puanlarınızı belirlerken 3 temel faktörü göze alır. Bunlar, beklenen tıklama oranı, açılış sayfası deneyimi ve reklam alaka düzeyinizdir.

Beklenen tıklama oranı: Kalite puanlarına doğrudan etki eden bu faktör reklamlarınızın geçmişteki tıklama oranı verilerine dayalı çalışır. Reklamlarınız gösterildiğinde ne olasılıkla tıklanacağını hakkında tahminlerde bulunur.

Reklam alaka düzeyi: Reklam alaka düzeyi, anahtar kelimenizin reklamlarınızla ne kadar uyumlu olduğunu ölçer.

Örneğin Google’da “Antalya’da butik otel” arama yaptığımızı varsayalım. Karşımıza çıkan reklam metinleri de aşağıdaki gibi olsun. Her iki reklam Antalya otelleri için verilse de Antalya Butik Otelleri reklamı daha alakalı görünmüyor mu?

Antalya Butik Otelleri
Antalya’da Ucuz Oteller

Bu tip durumlarda alaka düzeyi puanınızı yüksek tutmak için, her ne kadar birbirleriyle ilişkilide olsa ayrı ayrı reklam grupları oluşturup ayrı reklam metinleri oluşturmanız gerekebilir.

Konuyla ilgili daha fazla bilgiyi kalite puanı nedir başlıklı yazımdan okuyabilirsiniz.

Açılış sayfası deneyimi: Google, kullanıcıları yönlendirdiğiniz sayfanın arama sorgusuyla ne kadar uyumlu olduğunu tahmin eder.

Eğer açılış sayfanız çok geç yükleniyorsa, kullanıcıları mobil uyumlu olmayan bir tasarımla karşılıyorsanız Google’ın sizi cezalandırması normal değil mi?
Aynı zamanda kullanıcıları yönlendirdiğiniz sayfanın da anahtar kelimelerinizle uyumlu olması gerekiyor. Antalya’da otel arayan kullanıcıyı İzmir otellerinin olduğu sayfaya göndermeniz kullanıcılara kötü bir deneyim yaşatacağı için Google sizi yine cezalandıracaktır.

Ortalama konum nedir?

Google arama sonuç sayfalarında gösterilen reklamlarınızın diğer reklamlara göre ortalama sırasını ifade eğer. Örneğin ortalama konumunuz 1.1 olarak görünüyorsa reklam gösterimlerinizin büyük bir bölümü ilk sırada çıkıyor diyebilirsiniz. Ancak bu, tüm reklamların sayfanın üstünde göründüğü anlamına gelmemektedir. Yani ekranın üst tarafında hiç reklam yoksa, reklamınız sayfanın altında ilk konumda çıksa bile reklam konumunuz 1 olarak görüntülenir.

Dönüşümler

Dönüşümler kısaca verdiğiniz reklamların size ne getirdiğini anlamanız için kullanmanız gereken bir metriktir. Örneğin bir e-ticaret sitesi için en önemli dönüşüm satış, hizmet sektöründe reklam veren işletmeler için form doldurma veya telefon araması elde etme olabilir. Bu kadar önemli dedik ya. Şunu da söylemeden geçemeyeceğim. Bu zamana kadar yüzlerce Google Ads hesabını inceleme fırsatım oldu. Neredeyse yarısından çoğunda takip edilen bir dönüşüm yoktu.

Siz böyle yapmayacaksınız biliyorum.

Google Ads hesabınızda dönüşümleri takip edebilmeniz için bazı entegrasyonlar yapmalısınız. Hatta para harcamaya başlamadan önce dönüşüm takibini doğru bir şekilde kurup kurmadığınızdan emin olmalısınız.

Reklam vermeye başlamadan önce göz önünde bulundurmanız gerekenler

 1. Reklam verme hedeflerinizi belirleyin
 2. Hedef kitlenizi tanımlayın
 3. Reklam bütçenizi belirleyin

1. Reklam verme hedeflerinizi belirleyin

Google reklamlarınızı aktif etmeden önce, reklam verme hedeflerinizi net bir şekilde belirleyin.  İşletmelerin genellikle hedefleri onlara para kazandıracak aksiyonlardır.

Her işletmenin kendine özgü yapısı olduğundan dolayı hedefleri değişiklik gösterecektir. Örneğin,

 1. E-ticaret siteleri için, ürün veya hizmet satmak
 2. Olası satış yaratma siteleri için, potansiyel müşteri edinmek
 3. İçerik yayıncıları için, etkileşim ve sık ziyaretleri teşvik etmek
 4. Çevrimiçi bilgi siteleri için, kullanıcılara aradıkları bilgileri bulmada yardımcı olmak
 5. Marka siteler için, bilinirliği, etkileşimi ve bağlılığı artırmak ana hedef olabilir.

Google reklam hesabınızda tanımlamış olduğunuz hedefe dönüşüm diyoruz. Google dönüşüm kavramını “Bir kullanıcı reklamınızla etkileşime geçip (örneğin, bir metin reklamı tıklayıp veya bir video reklamı görüntüleyip) ardından çevrimiçi satın alma veya bir cep telefonundan işletmeyi arama gibi işletmeniz için değerli olarak kabul ettiğiniz bir işlem gerçekleştirdiğinde bu bir dönüşüm sayılır.” şeklinde tanımlamaktadır.

2. Hedef kitlenizi belirleyin, Rakiplerinizi inceleyin

Hedef pazarınız kim?

 1. Ürün veya hizmetleriniz yerel bir pazara mı yoksa ulusal bir pazara mı hitap ediyor?
 2. Müşterileriniz işletmelerden mi yoksa bireylerden mi oluşuyor? Bu şekilde reklam metinleriniz ve açılış sayfalarınızda ona uygun mesajlar sunmalısınız.
 3. Hedef pazarınızın internet kullanım davranışları nasıl? Onları nasıl yönlendirmek gerekiyor?
 4. Rakip sitelerde neleri seviyor, nelerden nefret ediyorlar, Müşterilerin ihtiyaçlarını öngörmeye çalışın.

Hedef kitlenize ne sunuyorsunuz?

 1. Rakiplerinizden sizi farklı kılan noktalar nelerdir? Onları belirleyin ve bunları öne çıkarın.
 2. CTA’lar neler olacak. Hedef kitlenizi harekete geçirmeye yönelik neler kullanabilirsiniz düşünün.
 3. Kullanıcıların reklama tıklamasını sağlayacak tekliflerimiz ne olacak?

Rakiplerinizi inceleyin

Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri, belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerle kıyaslayın. Aynı zamanda rakiplerinizin sitelerini, kullanıcılarına nasıl bir deneyim yaşattığını analiz edin, inceleyin. Böylece onlardan eksik veya daha iyi olan noktalarınızı keşfedebilirsiniz.

3. Reklam bütçenizi belirleyin

Bütçenizi, reklam verme hedeflerini3ze ve reklam vermek istediğiniz anahtar kelimelerin ortalama rekabetine göre belirlemelisiniz.

Google’da dilediğiniz bütçelerle reklam verebilirsiniz. Aynı zamanda belirlemiş olduğunuz bütçeyi istediğiniz zaman artırıp azaltma şansına da sahipsiniz.

Örneğin, günlük 100TL bütçe ayırarak reklam vermeye başladınız. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin ortalama tıklama başına maliyetininde 0,25 krş olduğunu varsayalım. Yani 100TL reklam harcamasına karşılık 400 tıklama elde edebiliyorsunuz. %2’lik bir dönüşüm oranına sahip olduğunuzu düşündüğümüzde günlük yapacağınız satışın adeti 8 olacaktır. Eğer günlük 16 satış yapmak isterseniz günlük bütçenizi (diğer koşulların değişmeyeceğini varsayıyorum) 200TL’ye çıkarmanız gerekecektir.

Yukarıdaki tabloyu elinizde veri olmadan, tahmini değerlerle de oluşturabilirsiniz. Reklam vermek istediğiniz anahtar kelimeleri önceden analiz edebilirsiniz. Böylece ortalama tıklama başına ne kadar maliyetlendirileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Hadi o zaman başlayalım.

Google reklam nasıl verilir?

7 Adımda Google reklamları vermeye başlayın.

 1. Google hesabı oluşturun
 2. Anahtar kelimelerinizi seçin
 3. Kampanya ayarlarını yapılandırın
 4. Reklam metninizi hazırlayın
 5. Reklam uzantılarınızı tamamlayın
 6. Dönüşüm kodlarını yerleştirin
 7. Faturalandırma ayarlarınızı yapılandırın

1- Google Ads hesabı oluşturma

Reklam hesabınızı oluşturmak için ads.google.com’a girip, hemen başlayın’a tıklayın. Ardından bir mail adresi ile hesabınızı oluşturmaya başlayacaksınız. (mail hesabınızın gmail uzantılı olması şartı bulunmuyor, farklı bir mail üzerinden de Google hesabı oluşturabilirsiniz.)

Google Ads hesabı oluşturma

Kaydınızı yaptıktan sonra ikinci resimdeki gibi bir ekranla karşılacaksınız. Bu bölümle işimiz yok. Ancak hesap kurulumunu tamamlayabilmeniz için bu adımları tamamlamanız gerekiyor.  Temsili bir şekilde ilgili bölümleri doldurup, faturalandırma bilgilerinizi hesabınıza ekleyin. Tüm işlemleri tamamladığınızda temsilen oluşturduğunuz kampanyayı hemen silebilirsiniz. Eğer hali hazırda bir MCC hesabınız varsa şanslısınız tüm bu çileye katlanmak zorunda değilsiniz. Direkt olarak yeni bir Google reklam hesabı oluşturabilirsiniz.

Google Ads hesabı

Tanıştırayım, Google Ads.

Çok sade görünüyor değil mi? Bir de kampanyaları oluşturduktan sonra bakın.

Çok kısa bir şekilde yukarıda gördüğünüz arayüzden bahsetmek istiyorum.

1.Bölüm: Bu alanda oluşturmuş olduğunuz tüm kampanyaları görebilirsiniz.

2.Bölüm: Hesabınızdaki verileri belirli tarih aralığına göre görüntülemenizi sağlar.

3.Bölüm: Reklam hesabınızla ilgili seçeceğiniz metrik ve boyutlar kapsamında özel raporlar oluşturabilirsiniz. Google, bu raporları kaydetmenize hatta belirli aralıklarla otomatik olarak hesap erişimine sahip kullanıcılara göndermenize olanak sağlar.

4.Bölüm: Araçlar sekmesi, hesabınızla ilgili faturalandırma ayarlarından, reklam planlamasına kadar bir çok işlemi yapabileceğiniz bölümdür

Planlama

Anahtar kelime planlayıcı:Yeni anahtar kelime fikirleri edinebileceğiniz, anahtar kelimelerle ilgili rekabet bilgileri veya ortalama arama hacimlerini görebileceğiniz bir araçtır. Birazdan bu araca daha yakından bakacağız.

Reklam önizleme ve teşhisi: Reklamlarınızın hedeflediğiniz bölgeler ve dillerde gösterim alıp almadığınızı kontrol etmenizi sağlayan Google aracıdır.

Paylaşılan Kitaplık

Kitle yöneticisi: Hesabınızda bulunan kitle listelerini, kitle kaynaklarını ve mevcut kitleleriniz ile ilgili analizleri bulabileceğiniz bölümdür. Elinizdeki müşteri datasını Google Ads hesabınıza aktarmak, yeniden pazarlama kitleleri toplayabilmek için öncelikle bu bölümden ilgili entegrasyonları tamamlamanız gerekir.

Portföy teklif stratejileri:Birden fazla kampanyanız için otomatik teklifleri oluşturup, yönetebileceğiniz bölümdür.

Negatif anahtar kelime listeleri: Birden fazla kampanyanızda kullanabileceğiniz negatif anahtar kelime listeleri oluşturmanızı sağlayan bölümdür.

Paylaşılan bütçeler: Google reklamlarında bütçeler kampanya özelinde belirlenir. Ancak bu aracı kullanarak birden fazla kampanyanız için ortak bütçe belirleyebilirsiniz.

Yerleşim hariç tutma listeleri:Görüntülü reklamlarda reklamlarınızın görüntülenmesini istemediğiniz yerleşimleri, Youtube kanallarını, Youtube videolarını veya uygulamaları yönetebileceğiniz bölümdür.

Toplu İşlemler

Toplu işlemler sekmesini kullanarak hesabınızla ilgili toplu güncellemeler yapabileceğiniz bölümdür. Aynı zamanda bu sekmeyi kullanarak Google Ads hesabınızda komut dosyaları çalıştırabilirsiniz. Biraz daha teknik bir konu ve ileri seviye olduğu için bu yazımda çok değinmeyeceğim ama merak edenleriniz varsa buradan scriptler hakkında bilgi alabilir.

Toplu işlemlerleri kullanarak yapabileceğiniz diğer bir şey ise otomatik kurallar oluşturmak ve yönetmektir. Otomatik kurallar, belirlemiş olduğunuz koşullara göre hesabınızda değişiklikler gerçekleştirmenizi veya bildirimler almanızı sağlar.

Örneğin anahtar kelimeleriniz belirli dönüşüm başı maliyetlerinin üzerinde performans gösteriyorsa bu anahtar kelimeleri otomatik kurallar ile tespit edebilir, durdurabilir veya tekliflerini düşürebilirsiniz. Daha fazla senaryo için otomatik kurallar yazısını ziyaret edin.

Ölçüm

Bu sekmede hesabınızla ilgili dönüşüm oluşturma veya dönüşüm verilerini analiz edebileceğiniz sekmeleri içerir.

Faturalandırma

Faturalandırma sekmesinde ise, hesabınızla ilgili erişimleri, faturalandırma ve ödeme yöntemlerini, bağlı diğer araçları yönetebilirsiniz.

Evet! Buraya kadar olan bölümde reklam hesabını nasıl oluşturabileceğinizden ve reklam hesabının arayüzünden bahsettik.

2- Anahtar Kelime Seçimi

Şimdi biraz daha heyecanlı bölüme geldik. Adım adım ilk kampanyanızı nasıl oluşturmanız gerektiğini öğreneceksiniz. Öncelikle reklam vereceğiniz anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Bunun için yukarıda bahsettiğim anahtar kelime planlayıcıdan faydalanabilirsiniz.

anahtar kelime analizi

Anahtar kelime planlayıcıya işinizi, ürünlerinizi anlatan bir kaç kelime yazıp başlayın.

anahtar kelime arama hacimleri ve rekabet

Arama yaptıktan sonra yukarıdaki gibi bir ekranla karşılacaksınız. Bu ekranda, anahtar kelimelerin ortalama aylık arama sayısını, rekabet istatistiklerini, ortalama vermeniz gereken teklifleri görebilirsiniz.

Şimdi, kendinizi sadece motosiklet kaskı satan bir işletme olarak düşünün. Bununla birlikte sadece üç markayı sattığınızı varsayalım. (ls2, shoei ve agv)

Örneğin, “motor kaskı” anahtar kelimesi aylık ortalama 12.100 defa aranıyor. Rekabetin yüksek ve ortalama teklif aralığının 0,17 kuruşla 0,44 kuruş arasında olduğunu görebilirsiniz.

Yukarıdaki istatistiklere göre hangi anahtar kelimeleri kullanabiliriz? Ben birkaç tane belirledim.

motor kaskı
motosiklet kaskı
agv kask
shoei kask
ls2 kask

Bunlarla yitinecek miyiz? Tabi ki hayır. Planlamamızı kaskların modellerine kadar indireceğiz.

anahtar kelime analiz aracı

Dikkatinizi çekti mi biliyorum ama seçtiğimiz anahtar kelimeleri ne kadar özele indirirsek o kadar arama hacmi düşüyor ve genelde önerilen teklifler artıyor.

anahtar kelime analiz aracı

Motosiklet kaskı kelimesi aylık 9.000 defa aranırken, shoei qwest sadece 880 defa arandığını görüyoruz.

Sizce hangi arama sorgusunun satış yapma ihtimali daha yüksektir?

Muhtemelen ne aradığını bilen kullanıcıya satış yapma ihtimaliniz daha yüksek olacaktır. Çünkü onlar tam olarak ne aradığını biliyor! Buna odaklanmış durumdalar. Diğer taraftan “motosiklet kaskı” araması yapan bir kullanıcı muhtemelen daha satın alma yolculuğunun başındadır. Kafasında net bir marka veya model olmayabilir.

shoei kask fiyatları, shoei qwest fiyat, shoei kask satın al gibi daha niş anahtar kelimeleri de planlamamıza dahil ettikten sonra kısaca Google reklamlarının kampanya yapısına değinelim.

Anahtar kelime analizi ile ilgili geçmişte yazdığım, yakında güncellediğim yazımı okumak isterseniz buradan alalım sizi: Anahtar kelime analizi

3- Kampanya Ayarlarını Yapılandırma

Reklam hesabınızda bazı ayarları sadece kampanyalar özelinde belirlenebilir. Örneğin reklamlarınızı sadece İstanbul ve İzmir’de yayınlanacak şekilde planlamak istiyorsunuz. Bunu tek kampanya altında oluşturabilirsiniz ancak toplam reklam bütçenizin %60’ını İstanbul %40’ını İzmir’de kullanmak isterseniz iki farklı kampanya açmak zorundasınız.

İşte kampanya özelinde belirleyebileceğiniz bazı özellikler;

Günlük bütçe
Reklam yayın saatleri
Konum ve dil hedefleme
Teklif stratejisi
Ağ hedefleme

Google Ads hesabı kampanya yapısı

Kampanyanın alt bölümünde reklam grupları bulunur. Bir kampanyanın altında birden fazla reklam grubu oluşturabilirsiniz. Böylece oluşturduğunuz anahtar kelimeleri ayrı gruplarda toplayarak ayrı reklamlar yayınlayabilirsiniz.

Şimdi belirlemiş olduğumuz anahtar kelimelere bir bakalım. İçerisinde farklı temalarda anahtar kelimeler mevcut. Reklamları aktif hale getirdiğimizde hangi kaskı alacağına karar vermemiş insana da ulacağız, ne aradığını bilen kullanıcıları da hedeflemiş olacağız. Daha hedefli reklamlar yönetebilmek için bu anahtar kelimeleri temalarına göre farklı kampanyalar veya reklam grupları altında toplamak isteyebilirsiniz. Böylece hem bütçe optimizasyonu yapma şansınız olur hem de performansı daha rahat takip edebilirsiniz.

anahtar kelime değerleri

Anahtar kelimelerinizi kullanıcıların arama davranışlarına göre kampanyalara ayırmalısınız. Bazı kampanyalarınızı farkındalık yaratmak için bazı kampanyalarınızı da satış odaklı planlayabilirsiniz.

Oluşturduğumuz dönüşüm hunisinin alt basamaklarına doğru muhtemelen dönüşüm oranlarınız artacaktır. Tabi bunu söylerken diğer koşulları göz ardı ediyorum. (Fiyat, landing page, hizmet koşulları v.b) Ancak şöyle bir gerçekte var alt basamaklara indikçe erişebileceğiniz kullanıcı sayısı da azalma gösterecektir. Bunu da unutmamak gerekiyor.

Yukarıdaki huniyi bir bakıma jenerik – marka – model üzerine kurduk. İşletmenize göre farklı yapılarda huni oluşturmanız gerekebilir. Buradaki temel mantık bir şeyi gerçekten almak isteyen kullanıcıları huninin altına konumlandırmaktan geçiyor.

Farklı bir örnek verecek olursak,
Spor ayakkabı – huninin en üst basamağında
Nike spor ayakkabı – huninin orta basamağında
Airmax satın al – huninin alt basamağında olabilir

Anahtar kelimelerle ilgili iki önemli konumuz kaldı. Anahtar kelime eşleme seçenekleri ve negatif anahtar kelimeler. Bunlara da değinip bu bölümü bitireceğiz.

Anahtar kelime eşleme türleri

Anahtar kelime eşleme seçenekleri belirlemiş olduğunuz anahtar kelimelerin hangi arama sorgularında reklamlarınızın gösterebileceğini kontrol etmenizi sağlar. Anahtar kelimelerinizde kullanabileceğiniz 4 farklı eşleme türü vardır.

Örneğin hiçbir eşleme türü kullanmadan “kadın ayakkabısı” anahtar kelimesinde reklam verirseniz, anahtar kelimenizin tetiklediği arama sorgularında aşağıdaki tüm arama terimlerini görebilirsiniz.

Herhalde bu anahtar kelimelerin tümünde reklam vermek istemeyiz değil mi?

keywordtool io

Bu arada yukarıda gördüğünüz araca keywordtool.io üzerinden ulaşabilirsiniz. Google anahtar kelime planlayıcıya alternatif sık sık kullandığım bir araç .)

Hazır yukarıdaki görseli paylaşmışken negatif anahtar kelime kavramını aradan çıkaralım.

Negatif anahtar kelimeleri kullanarak reklamlarınızın gösterilmesini istemediğiniz arama sorgularını belirleyebilirsiniz.

Aynı örnek üzerinden gidelim.

Reklam verdiğiniz “kadın ayakkabısı” anahtar kelimesi için kampanyanıza, reklam grubunuza veya hesabınız geneline “koklamak, şarap içmek, erkeğe olur mu” anahtar kelimelerini negatif olarak eklerseniz, reklamlarınız bu arama sorgularında görünmeyecektir.

Negatif anahtar kelimelerin çalışması için birebir arama terimiyle uyuşması gerektiğini de ayrıca vurgulayayım. Google pozitif anahtar kelimelerde yazım hatalarını otomatik olarak düzenleyerek reklamlarınızı kullanıcılara gösterebilir. Ancak negatif anahtar kelimelerin arama sorgularını engellemesi için birebir eşlemesi gereklidir.

Geniş eşleme

Adrenalini sevenler için oluşturulmuş eşleme türüdür. Anahtar kelimenizi hiçbir noktalama işareti olmadan kampanyalarınıza eklerseniz, default olarak geniş eşleme seçeneği aktif olacaktır. Anahtar kelimeleriniz ile yakın anlamlı tüm arama sorgularında reklamlarınız gösterilebilir. Eğer bu eşleme türünü kullanırsanız arama terimleri raporlarını sık sık kontrol etmeniz sizin için faydalı olacaktır. Çünkü alakası olmayan arama sorgularıyla da karşılaşabilirsiniz.

En iyisi siz hiç bu eşleme türünü kullanmayın.

Geniş eşleme düzenleyici +

Anahtar kelimelerinizin başına (+) işareti ekleyerek kullanabileceğiniz eşleme türüdür. Geniş eşleme düzenleyici kullandığınız anahtar kelimelerin arama sorgusunda geçmesi gerektiğini ifade eder. Ancak yazım hataları, çekim ekleri, yakın ilgili arama terimlerinde de reklamlarınız gösterilebilir.

Örneğin +iphone +x anahtar kelimesi “iphone x, iphone x fiyatları, iphone x apple” gibi arama sorgularında gösterim alabilir.  arama sorgularında gösterim alabilir.

Sıralı Eşleme “-“

Sıralı eşlemeye sahip anahtar kelimeler, kelime öbeğinizin başına veya sonuna arama sorguları gelecek şekilde arama sorgularında gösterim alır. Anahtar kelimenizin başına ve sonuna tırnak işareti (“) ekleyerek bir anahtar kelimeyi sıralı eşleme haline getirebilirsiniz.

Örneğin “iphone x fiyatı” anahtar kelimesi, zorlu center iphone x fiyatı veya iphone x fiyatı hepsiburada gibi arama sorgularında gösterim alabilir.

Tam Eşleme [-]

Anahtar kelimelerinizin üzerinde neredeyse tam kontrol sağlar. Reklamlarınız sadece belirlemiş olduğunuz anahtar kelimede veya yakından eşleşen arama sorgularında gösterim alır. Anahtar kelimelerinizi kapalı parantez içerisinde kullanarak bir anahtar kelimeyi tam eşleme haline getirebilirsiniz. tam eşleme iphone x kelimesi neredeyse en fazla iphone x için şarj, iphone x şarjları kelimelerinde gösterim alabilir.

4- Reklam Metni Oluşturma

Buraya kadar kampanyalarınızın kurgusunu belirledik, kullanacağınız anahtar kelimeleri seçtik ve onları ilgi düzeyine göre reklam grupları altında grupladık. Şimdi sıra her grup altında bulunan anahtar kelimeler için reklam metni yazmaya ve onları sitenizin hangi bölümüne göndereceğinize karar verme zamanı geldi.

Google Ads reklam metni

Google reklamları her ne kadar detaylı olsa da reklam metinleriniz kullanıcılara gösterdiğiniz tek şeydir. Bu yüzden reklam metinlerinizi belirlerken titiz ve akıllı davranmalısınız. Elbette yazdığınız her reklam metni kullanıcıları reklamınıza tıklamaya itmeyecek ama testler yaparak en iyi tıklama oranına sahip olmayı hedefleyebilirsiniz.

Yukarıdaki reklam metinlerine baktığımız zaman iki reklam metninin performansı arasında %200’ün üzerinde performans farkı olduğunu görüyoruz. Bu tabloda ikinci reklamı devam ettirmenin pek bir manası olmayacaktır.

Not: Her reklam grubunuzda eş zamanlı olarak etkin üç reklam metni bulundurmaya özen göstermelisiniz. Belirli aralıklarla en kötü reklamınızı duraklatarak, yerine alternatif reklam metni oluşturmalısınız.

Şimdi yukarıdaki örneğe dönelim.

İkinci reklam metnini durdurma kararı aldık, peki yerine nasıl bir reklam metni yazacağız. Ürünü mü ön plana çıkaracağız, sunduğumuz avantajları mı, fiyat politikası mı? Nasıl bir eylem çağrısı kullanacağız ya da kullanacak mıyız? Kısacası benzersiz satış özelliğimiz ne olacak? Tüm bu kararları alırken hedef kitlenizi ve rakiplerinizi göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.

Not2: Rakiplerinizin anahtar kelimelerini, reklam metinlerini semrush ile analiz edebilirsiniz.

5- Reklam Uzantılarının gücünden faydalanın

Google Ads reklam uzantıları

Uzantılar, reklamlarınızla birlikte arama butonu, adres tarifi, kullanıcı yorumları, açıklama metinleri veya sitenize bağlantılar vermenizi sağlayan bir özelliktir. Reklam uzantılarını kullanarak daha güçlü reklamlar ile kullanıcılarınız karşısına çıkabilirsiniz. Reklam uzantılarını kullanan reklamların tıklama oranları genellikle uzantısız reklamlara göre daha yüksektir. Reklam uzantılarını hesap, kampanya veya reklam grubu özelinde kullanabilirsiniz. Ancak reklam uzantılarını eklemek her zaman gösterileceği anlamına gelmez. Reklamlarınızın sıralaması, diğer reklamların alanı gibi faktörler uzantılarınızın gösterilmesinde etkilidir.

5- Dönüşüm Tanımlama ve Entegrasyonu

Tüm yazı boyunca Google reklamlarının en önemli avantajlarından birisinin ölçülebilir olduğundan bahsettik. Reklam hesabınızın dönüşümleri sayabilmesi için dönüşüm gerçekleştikten sonra çıkan teşekkürler sayfasına bir kod snippeti eklemeniz gerekmektedir. Böylece teşekkürler sayfasında her kod tetiklendiği zaman Google bir dönüşüm işleminin tamamlandığı anlayacaktır.

Google ads dönüşüm takibi

Reklam hesabınızın arayüzünden bahsettiğimiz araçlar menüsünün altından dönüşümler sekmesinden dönüşüm oluşturma işlemlerine başlayabilirsiniz.

Dönüşüm türü olarak websitesi seçeneği ile devam edeceksiniz. Dönüşüm türünüzü seçtikten sonra dönüşüm ayarlarınızı yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

dönüşüm değeri

Dönüşüm adını ve kategorisini belirledikten sonra oluşturmuş olduğunuz dönüşüme değer atayabileceğiniz bir alanla karşılacaksınız. Dönüşümlerinize değer atayarak bir dönüşümden elde ettiğiniz geliri raporlarınızda görebilir, farklı teklif stratejileri ve kampanya modellerini kullanabilirsiniz. Eğer dönüşümlerinizin değeri farklı tutarlar içerebilecekse Google’ın size vermiş olduğu dönüşüm takibi kodunu biraz özelleştirmeniz gerekecek.

Dönüşüm ayarlarını yapılandıktan sonra websitenize eklemeniz gereken iki farklı kod snippetine ulaşacaksınız.

Google Ads global site etiketi

Global site etiketini websitenizin tüm sayfalarına eklemelisiniz. Aynı zamanda bu etiket yardımıyla yeniden pazarlama kitleleri de toplamaya başlayabileceksiniz.

Google Ads dönüşüm kodu

Etkinlik snippet’ini sadece teşekkürler sayfanıza ekleyin. Global site etiketinizin hemen arkasına ekleyebilirsiniz.

Not: Eğer dönüşüm değeri belirlemiş ve dönüşümleriniz farklı değerler içeriyorsa etkinlik snippeti içerisinde bulunan “value” satırındaki “1.0” değerini dinamik bir yapıya getirmelisiniz. Böylece her dönüşüm tamamlandığında farklı değerleri Google Ads hesabınıza gönderebilirsiniz.

6- Faturalandırma ayarlarını tamamlayın

Hesap kurulumunu tamamladıktan, gerekli entegrasyonları bitirdikten sonra kampanyalarınızı yayınlamaya başlayabilirsiniz. Bunun için hesabınızın faturalandırmalar sekmesine gidin ve geçerli bir ödeme yöntemi girin. Sürecin bundan sonraki bölümünde yapmanız gerekenler şeyler özetle, veri toplayıp kampanyaların performansını artırmaya yönelik optimizasyonlar yapmak olacaktır.

Sıkça Yapılan Google Ads Hataları

Yanlış Anahtar Kelime Seçimi

Müşterilere sunduğunuz ürün veya hizmetlerle aralarında uzaktan yakından ilişki var diye düşünüp aklınıza gelen tüm anahtar kelimelerde reklam vermeye çalışmayın. Bu işletmenize gereksiz maliyetlerler yaratabileceği gibi kalite puanlarınızı da olumsuz etkileyebilir. Bu noktada kendinize şu soruyu sorun seçtiğiniz anahtar kelimeler gerçekten ürününüzü arayan, ihtiyacı olan insanların kullanabileceği anahtar kelimeler midir? Yoksa aralarında bir şekilde bağlantı var diye seçtiğiniz anahtar kelimeler mi? Örneğin reklam verme amacı iPhone telefon satmak olan bir işletmenin nasılsa ilgili diye kontör, facebook gibi anahtar kelimelere reklam verdiğini görmüşlüğüm var. Hele ki sınırlı bir bütçe ile reklam veriyorsanız kesinlikle spesifik anahtar kelimeler seçmeye odaklanmalısınız.

Okuma önerisi: Anahtar kelime analizi

Eşleme Türlerini Kullanmamak

Eğer eşleme türlerini ilk kez duyuyorsanız bu yazıyı okuduktan sonra AdWords hesabınızda kontrol etmeniz gereken şeyler var demektir. Eşleme türleri kısaca, anahtar kelimelerinizin tetiklenebileceği arama sorgularını kontrol etmenizi sağlar. Bu sayede AdWords hesaplarınıza eklediğiniz anahtar kelimeleri sınırlandırabilir, ilgili aramalarda tetiklenmesini sağlayabilir ve dilediğiniz aramalarda reklamların gösterimini engelleyebilirsiniz.

Negatif Anahtar Kelime Kullanmamak

Negatif anahtar kelimeler, anahtar kelimelerinizin tetiklenmemesini istediğiniz arama sorgularını kontrol etmenizi sağlar. Böylece gereksiz arama sorgularında reklamlarınızın gösterimini engelleyebilirsiniz. Negatif anahtar kelimeleri reklam grubu, kampanya veya liste yönetimi ile AdWords hesabınıza ekleyebilirsiniz. Örneğin Antalya’yı hedefleyen bir kampanyanızda +otel +rezervasyonu şeklinde bir anahtar kelimeniz olduğunu varsayalım. Kullanılan eşleme türünün gereği reklamlarınız “otel rezervasyon iptali”, “x otel rezervasyonu iptali” gibi arama sorgularında da gösterim alır. Bu sorguların önüne geçebilmek için “iptali” anahtar kelimesini negatif olarak hesabınıza eklemelisiniz.

AdWords hesabınızda hangi anahtar kelimeleri seçeceğinize, hangi eşleme türlerini kullanacağınıza karar verirken negatif anahtar kelimeleri de kesinlikle gözden geçirmelisiniz.

Anahtar Kelimeleri İlgili Gruplara Ayırmamak

Bir e-ticaret sitesinde outdoor ürünlerinin bulunduğu kategoriye girip cep telefonları ile karşılaştığınız oldu mu? Varsayalım oldu tepkiniz nasıl olurdu? Muhtemelen karşınıza gelen sayfaya bir kere daha bakıp ardından usulca tarayıcı sekmenizi kapatırdınız. Aslında anahtar kelimeleri ilgili gruplara ayırmakta bir bakıma buna benziyor. Bunu yapabilmemiz için Google bize reklam grubu diye bir şey sunuyor. Böylece her reklam grupları için ayrı ayrı reklamlar oluşturabilirsiniz. Bu sayede kadın gömlekleri arayana erkek gömlek reklamı gösteriminin önüne geçmiş olup, kullanıcılara daha odaklı reklamlar gösterebilirsiniz.

Reklam Uzantılarını Kullanmamak

Reklam uzantılarını kullanmak, reklam metinlerinizde ek açıklamalar vermenize olanak sağlar. Bu sayede daha güçlü, ilgi çekici ve daha çok bilgi içeren reklamlar oluşturabilirsiniz. Reklam uzantılarını kampanyalarınız geneli oluşturabileceğiniz gibi her reklam grubu özelinde de oluşturabilirsiniz.

Hedefle ve Teklif Ver Seçimi

Arama ağında yeniden pazarlama kampanyaları oluştururken en fazla gördüğümüz hatalardan birisi, kampanyaya hedef kitleleri entegre ederken “hedefle ve teklif ver” seçeneği ve “teklif ver” seçeneğinin karıştırılmasıdır.  “Teklif ver” seçeneği kampanyalarınıza eklediğiniz kitlelerin tekliflerini düzenlemenize yardımcı olurken,  “hedefle ve teklif ver” seçeneği ise oluşturduğunuz kampanyayı sadece eklediğiniz kitleye göstermenizi sağlar.

Örneğin RLSA kampanyalarını kullanarak websitenizi ziyaret etmiş kullanıcılara Antalya’da bulunan otelinizin reklamlarını yapmak istediğinizi düşünün. Sitenizi ziyaret etmiş, otelinizle daha fazla ilgi duyabilecek kişiler için remarketing listeleri oluşturdunuz ve bu oluşturduğunuz kitleye herhangi bir “Antalya” aramasında reklam göstermek istediğinizi varsayalım. Eğer arama ağı kampanyalarınıza hedef kitlenizi “teklif ver” olarak eklediyseniz geçmiş olsun. Tüm antalya ile ilgili kelimelerden tıklama  almaya başladınız. Fakat remarketing listelerinizi “hedefle ve teklif ver” seçeneği ile eklerseniz, sadece websitenize girmiş kullanıcılara tüm “Antalya” aramalarında reklamlar gösterebilirsiniz.

Yanlış Açılış Sayfası Seçimi

Açılış sayfaları, kullanıcıların reklamlara tıkladıktan sonra yönlendirildiği sayfalardır. Kullanıcıları kesinlikle anasayfa yönlendirmekten vazgeçin (istisnalar olabilir) Mutlaka müşterileri sunduğunuz ürün veya hizmetle ilgili bilgiler veren sayfalara yönlendirmeye çalışın.  Oluşturmuş olduğunuz reklamları ilgili sayfalara yönlendirmeniz hem kullanıcı deneyimini hem de reklamlarınızın performansını olumlu etkileyecektir. Örneğin telefon almak isteyen kullanıcıları telefonların ana kategorisine, iphone telefon almak isteyen kullanıcıları iphone’ların bulunduğu sayfaya, iphone 7 almak isteyen kullanıcıları ise iphone 7 ile ilgili sayfaya yönlendirmelisiniz.

Otomatik Kuralları Yanlış Kullanmak

Belirlediğiniz koşullar çerçevesinde kampanyalarınızda, reklamlarınızda, anahtar kelimelerinizde değişiklikler yapmak için otomatik kuralları hepimiz kullanıyoruz. Otomatik kurallar her ne kadar iş yükünü azaltsa da kuralları oluştururken dikkatli olunmalıdır. Hangi koşullarda kuralların çalışacağı, hangi süre zarfında devreye gireceği gibi bir çok faktöre dikkat etmelisiniz. Aksi halde hesabınızda istemediğiniz değişiklikler olabilir. Ayrıca oluşturmuş olduğunuz otomatik kuralların yapmış olduğu değişiklikleri belirli aralıklarla takip etmenizi öneririz.

Konum seçeneklerini yanlış kullanmak

Google, reklamlarınızı göstermek istediğiniz konumların hedeflemesini yaparken iki farklı seçenek sunar. Bunlardan birisi hedeflediğiniz bölge ile ilgili arama yapan kullanıcılar diğeri ise hedeflediğiniz bölgede yaşan kullanıcılardır. Bu şekilde iki farklı hedefleme yapmanıza olanak sağlar. Örneğin işletmeniz sadece bulunduğu konumda hizmet verebiliyorsa konum hedefleme ayarınız “kullanıcıların bulunduğu bölge” olmalıdır. Aksi halde hedeflediğiniz konumda bulunmayan ancak hedeflediğiniz konum için arama yapan kullanıcılara gösterilebilir.

Top / Other İstatistiklerine Bakmamak

Anahtar kelimelerinizin ortalama konumları bazen yanıltıcı olabilir. Örneğin reklamlarınız sayfanın alt bölümünde ilk sırada çıktığını varsayalım, eğer sayfanın üst bölümünde hiçbir reklam yoksa sizin reklamlarınızın ortalama konumu 1 olarak görünecektir. Bu raporu kontrol etmemek hem performansı değerlendirirken hem de optimizasyon çalışmaları yaparken sizi yanlış yönlendirebilir. Özelliklede en iyi conversion sağlayan anahtar kelimelerinizin bu şekilde sayfanın altına inmesi büyük bir şekilde performans kaybına sebep olabilir.

Dönüşümleri hatalı takip etmek

Google Ads hesabınızda birden fazla şekilde dönüşüm takibi gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle geçmişi bir çok kişi tarafından kontrol edilmiş hesaplarda dönüşüm takibi noktasında sık sıkkarışıklıklar yaşanabiliyor. Hem Google Ads dönüşüm etiketi hem de Google Analytics hesabından içe aktarılan dönüşümler olabiliyor. Bu kampanyalarınızın dönüşüm verilerinin karışmasına yol açacaktır. Bu durum hem kampanyalarınızın dönüşüm verilerini yanlış göstermesine sebep olacağı gibi dönüşüm verileri üzerinden yönettiğiniz otomatik teklif stratejilerinin de hatalı çalışacağını unutmamalısınız.

Bonus: Google Analytics’i İhmal Etmeyin

Dijital Analiz: Müşterilerinizin ve potansiyel müşterilerinizin yaşadıkları ve istediğiniz sonuçlara dönüşen çevrimiçi deneyimi sürekli olarak geliştirmek amacıyla işletmenize ve rekabete ilişkin nitelik ve nicelik verilerin analizidir.

Google Analytics, web site trafiğinizi izlemek ve analizini gerçekleştirmek için kullanabileceğiniz en popüler web analiz araçlarından birisidir.  Google Analytics kullanarak web site ziyaretçilerinizi daha iyi tanıyabilir, trafik kanallarınızın önem derecelerini ölçebilir, ziyaretçilerinizin web sitenizde ilgi duymadığı sayfaları öğrenebilirsiniz.

Google Tag Manager aracılığı ile nasıl Google Analytics hesabını kuracağını öğrenmek isterseniz GTM ile Google Analytics kurulumu başlıklı yazımı ziyaret edebilirsiniz.

Google Analytics yardımıyla elde edebileceğiniz bazı veriler:

 1. Ziyaretçileriniz hangi kanallardan geliyor?
 2. Hangi kanalların dönüşüm oranları daha yüksek?
 3. Hangi kanalların CPA maliyetleri daha düşük?
 4. Ziyaretçilerinizi sitenizle ilk kez buluşturan sayfalar hangileri?
 5. Hangi sayfalarınızın performansı daha yüksek?
 6. Ziyaretçileriniz hangi cihazları kullanarak web sitenizi ziyaret ediyorlar? Hangi cihazları kullanarak hedef tamamlıyorlar?
 7. Ziyaretçilerinizin demografik bilgileri nedir ? Demografik bilgilerin dönüşüm yolunda değerleri nedir?
 8. Kullanıcılar hangi sıklıkla web sitenizi ziyaret ediyor ? Ne kadar web sitenizde kalıyor ?
 9. Rakiplerinize göre web sitenizin durumu nasıl?
 10. İçerikleriniz kullanıcıları doyuruyor mu?
 11. Kullanıcıları alışverişten vazgeçiren sebepler neler?
 12. Hangi anahtar kelimelerden daha fazla dönüşüm elde ediyorsunuz?
 13. Mail kampanyalarınızın performansı nasıl?
 14. Trafik kanallarınız dönüşümleri nasıl destekliyor ?

Google Analytics’e başlarken dikkat etmeniz gerekenler

1) Hedeflerinizi belirleyin

Google Analytics’te hedefler kısaca işletmenizin amaçlarına ulaşıp ulaşmadığını görmenize yardımcı olur. Analytics hesabınıza hedef tanımlamak dijital analizin en önemli adımlarından biridir. Hedeflerinizi tanımlarken işletmenize uygun hedeflerinizi belirlemelisiniz. İşletmenizin nereye doğru gittiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.  Bu hedefler satın alma, sitede geçirilen süre, geri gelen ziyaretçi sayısını artırma, iletişim formunu doldurma gibi amaçlar olabilir. Google Analytics hesabınıza maksimum 20 hedef tanımlayabileceğinizi unutmayın. (premium hesaplar hariç)

2) KPI’larınızı belirleyin

KPI’lar işletmenizin verimliliğini artırmak için önem vermeniz gereken verilerden oluşur. İşletmenizin hedeflerine ulaşma yolculuğundaki performansını görmenize yardımcı olur.  Örneğin bir e-ticaret sitesi için sadece satış değil, bülten kaydı, geri gelen ziyaretçiler birer anahtar performans göstergesi(KPI) olabilir. Bir içerik sitesi için KPI’lar oturum başına dolaşılan sayfa, sayfada kalma süresi veya sıklık olabilir.

Kurduğunuz Google Analytics hesabını Google reklam hesabınızla entegre edebilirsiniz. Bu sayede Google Analytics’te bulunan bazı özel metrikleri, tanımladığınız hedefleri Google reklam hesabınıza aktarabilirsiniz. Böylece kampanyalarınızın, anahtar kelimelerinizin veya reklam metinlerinizin nasıl performans gösterdiğini Google Ads hesabına yansıtabilir, bu verilerden de faydalanarak kampanyalarınızı geliştirebilirsiniz.

3) Önemli durumları Google Analytics hesabınıza not etmeyi unutmayın

Google Analytics hesabınıza not ekleme seçeneği sunar. Dijital pazarlama kampanyalarınız, google reklam hesabınızdaki güncellemeler, çalıştığınız ajans veya internet sitenizdeki önemli değişiklikleri Google Analytics hesabınıza tarihleriyle birlikte not edebilirsiniz. Böylece ileriki dönemlerde geçmiş verilerinizi analiz ederken “ya şu tarihte ne yaptıkta böyle oldu” sorusunun cevabını bulmanız daha kolay olabilir.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Managed by Immediate JFusion