E-mail Marketing’de 4 Önemli Nokta

Bir e-posta pazarlama kampanyasının başarısını ölçmenin birden fazla yolu var. Tıklama oranları, açılma oranları ve dönüş oranları gibi pek çok farklı veriyi analiz ederek her e-posta pazarlama girişiminin etkinliği ölçümlenebiliyor. E-posta pazarlamadaki amaç, ilgili mesajı doğru hedef kitleye doğru zamanlarda ulaştırmak ve sonuçta etkileşim, satış, bilinirlik ve görünürlük, saygınlık ve etkili bir iletişim sağlarken aynı zamanda abonelikten çıkma sayılarını da en aza indirmeye odaklanmak. Doğru strateji oluşturulduğunda e-posta pazarlamadan verimli sonuçlar alınabiliyor. İşte size bu yolda akılda tutulması gereken dört nokta:

Konu Satırı

Bir e-postada alıcının okuduğu ilk şey: Konu satırı. Markanızın veya sizin ilk izleniminiz. Amacı alıcıları e-postayı açmaya ve okumaya ikna etmek ve e-postanın içeriğini en kısa, en net ve en dürüst şekilde alıcıya aktarmak. Büyük harflerden ve aşırı noktalama işaretleri kullanımından kaçınmak şart.

Zamanlama

Kampanyalarınızı gönderdiğiniz zamanlama, herhangi bir e-posta pazarlama kampanyasının en önemli öğelerinden biri. E-postanızın günün hangi saatinde kullanıcılara ulaşacağını planlamalısınız. İşe geldiklerinde mi? Eve döndüklerinde mi? Yoksa sabah uyandıklarında mı? Hedef kitlenizin davranış ve alışkanlıklarını doğru analiz ederek veya geçmişteki kampanya geri dönüşlerini kullanarak bu planlamayı yapabilirsiniz. Başka bir senaryoda; hedef kitlenizin dünyadaki konumuna göre zamanlamalarınız farklılaşabilir, aynı e-postayı farklı saat dilimlerindeki kullanıcılara göndermek isteyebilirsiniz. Böyle bir durumda segmentasyon (gruplandırma) yönteminden faydalanarak bütün kullanıcılarınızın mesajınızı aynı saatte almasını sağlayabilirsiniz.

İçerik

Görsel ve metin miktarı, yarattığınız kampanya çerçevesinde dengeli olmalı. Dijital çağın insanları artık tonla yazı okumak istemiyor. Bir bakışta mesajı algılamak ve geçmek istiyor. Görsellerin metinden fazla olduğu mesajların okunma ve açılma oranları yüksek. İçerikte ters piramit mantığıyla ilerlersek; profesyonel veya kişisel bir hitap ve selamlama, en önemli ve ilgili konudan başlayarak detayları sona bırakan kısa ve net bir mesaj, ardından veya arasına birkaç görsel, sonuna bir CTA (Call to Action) ve e-postamız paketlenmeye hazır!

 

Optimizasyon

Günümüzde alıcılar çok çeşitli akıllı cihaz kullanıyor. Akıllı telefonlar, tabletler, masaüstü bilgisayarlar, laptop’lar… Bir e-postayı optimize etmek, içeriğin her cihazda ve her platformda alıcıya istediğiniz gibi görünmesini sağlamak demek. Bu noktada iki seçenek var. Birincisi “scalable design”, yani mesajınızı gönderdiğiniz cihazın ekranına göre ölçekleyen tasarım. Bu seçenek, kalabalık veya çok formatlı içeriklerde sorun yaratabiliyor. Daha iyisiyse, “responsive design”, yani her formata girebilen, esnek içerik tasarımı yaklaşımı. İkincisi daha fazla zaman ve yatırım istiyor fakat uzun vadede çıkabilecek sorunları önlemek adına daha makul bir seçenek.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Managed by Immediate JFusion