Web Tasarım Trendleri – Eylül 2018

Bu, tasarım dünyasında işler biraz yavaşlamaya başladığında yılın zamanı olma eğiliminde olsa da, gelecekteki projeleri planlarken dikkat etmeniz gereken trendler hala var. Oldukça belirgin bir şekilde öne çıkan bir unsur, renk morlarının projelerde kullanılmasıdır.

Bu trend, kendi hakkından bahsetmeyi hak ediyor (bkz. No. 3) fakat aynı zamanda diğer özellikli trendlerdeki diğer projelerin örneklerinde de rengin kullanıldığına dikkat çekiyor.

Bu ay tasarımda trend olan nedir?

1. Ayrıntılı Çizimler

Gözü bir tasarıma çeken ayrıntılı bir illüstrasyon hakkında sadece bir şey var. Tüm detayları görmeye ve her satırın karmaşıklığını anlamaya ihtiyaç var. İster “tasarımcı bir şey” olsun ya da olmasın, çizimler, kullanıcıları bir web sitesi tasarımına çekmek için ilginç bir yoldur.

İllüstrasyon ne kadar detaylandırırsa, o kadar özel ve benzersiz de hissedilebilir. Bu, benzersiz bir proje oluşturmanın etkili bir yoludur. Ve bunu yapmak için çok farklı yollar var.

Growcase, kullanıcıları portföyüne çekmek için simge tarzı resimler kullanır. Emit Ayouni, kullanıcıların gezinmeyi ve keşfetmeyi istediği kreasyonların her biri ile ayrı bir tarza sahiptir.

Ester Digital, taslak stili bir çizim kullanır ve kullanıcı tarafından kaydırılan ince animasyon ve ek parçalar ile üzerine kurulur. Yine, burada hissetmek tam bir kişiselleştirme – yaratıcı bir ajans için mükemmel bir vibe.

ICO Syndicate ayrıca animasyonlu öğelere sahip bir resim içerir, ancak ana sayfada doğrudur. Resimde temiz çizgiler ve basit bir renklendirme var ama bakılacak çok şey var. Her küçük sahne, meşgul olan daha büyük bir resmin parçasıdır. (Mor topların düşmesini ve çizim boyunca hareket etmemesini deneyin.)

2. Farklı Paneller

Web sitesi projeleri hakkında konuşurken, “ekranlar” daki şeylere atıfta bulunuyor musunuz?

Bu konsept daha yaygın hale geliyor ve tasarımlar bunu yansıtıyor. Daha fazla web sitesi, ekrana uyan veya oldukça yakın olan farklı panellere sahiptir. Bu ekranlar, içerik parçalarını içermesine ve düzenlemesine yardımcı olurken, farklı ekran boyutlarında içerik istifleme ve yeniden düzenleme için bir metodoloji sağlar. Bu paneller, kullanıcının tümüyle sorunsuz görünmesini sağlar.

Uyarlanabilir, tam genişlik ve bölünmüş ekran arasında alternatif bir dizi panel kullanır. Mevcut konumdan bir sonraki panel kümesine bir göz attığınızı unutmayın.

Van Cutsem, içerik hiyerarşisi oluşturmak için paneller kullanır.

Blindspotting, yaklaşan bir film için farklı bilgileri vurgulamak için paneller kullanır. Tam ekran panelleri ve daha küçük yığınlar ile fotoğraf ve video içeren içeriklerin bir karışımı vardır.

3. Renk Mor

Savurganlık, regalite, yaratıcılık, bilgelik, haysiyet, gizem ve bağımsızlık.

Bunlar mor rengi açıklayan tüm kelimeler. İnsanlar genellikle bu renk tonuna ayrı bir duygusal bağ kurarlar – ya onu severler ya da nefret ederler. Bu nedenle, birçok tasarım projesinde yaygın olarak kullanılmayan bir renk değildir.

Tasarımcılar, bazı insanların hoşlanmadığı renklerden uzak durmaya eğilimlidir. Ancak, aşağıdaki örneklerin gösterdiği gibi mor unsurlara sahip projelere kesin bir şey var.

Doğru mesajlaşma ve içerikle, mor rengi kullanmak doğru olanı iletmeye yardımcı olan güçlü bir tasarım aracı olabilir. Mor kullanırken – ister arka plan, vurgu veya ön plan elemanı olarak – rengin, tasarımın genel olarak ne söylemesi gerektiği ile nasıl ilişki kurduğunu düşünün. Mesajlar eşleşiyor mu? Öyleyse, o zaman mor, projeleriniz için doğru tasarım trendi olabilir.

Bu web sitelerinin her biri, trendi son derece iyi kullanır:

Colorz, kullanıcıların arka planda “göz atmalarına” yardımcı olmak için mor bir daire kullanır. Öğe, kullanıcıları mesajlaşmaya çekmek için gerçekten sadece bir odak noktasıdır.

Crescosa, büyük bir gezinme elemanı içeren mor bir tarafı olan bölünmüş bir ekrana sahiptir. (Ayrıca, tasarımın karşısına dikkat çekmeye yardımcı olmak için ekranın ortasındaki serin bir mor kaya veya mücevher de vardır.) Yine, renk bir odak noktası oluşturmak ve kullanıcıların tasarımla nasıl etkileşimde bulunacağını anlamalarına yardımcı olmak için kullanılır.

Verity, hareketli ışıklar ile derin mor bir arka plana sahiptir. Görüntü gece gökyüzüne benziyor (mor görüntüler ve arka planlar için ortak bir kullanım). Mor hakkında ne çalışır ve bu tasarım, görüntü, renk ve kopya arasındaki bağlantıdır. “Sihir gerçek” başlığı, mortan bekleyeceğiniz duygusal bağlantıyı yansıtır. Bu mükemmel bir uyum.

SONUÇ

Tasarım kuralları, yaratılış için bir başlangıç noktası olarak mevcuttur. Bu yönergeleri görmezden gelme alışkanlığı kazanmak istemiyorsanız da, bir tasarım felaketi yaşayabilirsiniz – burada bir kural çiğnemek ve özel bir şeyler yaratmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Şu anda hangi eğilimleri seviyorsun (veya nefret ediyorsun)? Hayran olduğunuz bazı web sitelerini görmek isterim. Bana Twitter’da yada Instagram’dan bana mesaj bırakabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Managed by Immediate JFusion