Web Tasarım Trendleri – Kasım 2017

Bu aylık tasarım trendleri dizisinin hayranı olursanız, hoşunuza gitmeyen bir eğilim ya da ikiyi gördüğünüze dair güçlü bir olasılık söz konusudur.

Bu ay, üç trendin her biri tasarım konuşması başlatıcıları olmalıdır. Görseller harika gözükürken okunabilir ve kullanılabilir mi? (Her web sitesi tasarımcısının bir projenin ne zaman gerçekleştirileceğini sorması gerekir.) Bir göz atın, bu eğilimler hakkında ne düşündüğünüzü görün ve kendiniz karar verin.

Bu ay tasarımda trend olan nedir?

1. Altı Çizili Metin ve Elemanları

Altı çizili metin oldukça beklenmedik bir trend. Neyse ki alt çizgiler, bir kelime işlemcide bir köprü veya varsayılan ayardan görebileceğiniz standart alt çizgi değildir.

Altı çizili metin ve öğeler trendi, belirli bilgileri vurgulamak ve belirli bir içerik alanına odaklanmak için renk ve çizgiler kullanır. Çizginin en akıllı kullanımı, darbeyi başka bir şeyle birleştirerek tasarımın kusursuz bir parçası gibi hissetmenizi sağlar.

Altını çizmenin başarılı olması için, yola girmeden kasıtlı görünmesi gerekir. Alt çizgi çoğu durumda dikkat dağıtıcı bir teknik olabilir ve hatta metin çok sıkı veya kalabalık hissettirebilir. Ancak, tasarımın bol miktarda beyaz alan ile bir alt çizginin kullanılması, altı çizili metne dikkat çekerken bu sorunu hafifletebilir.

Hem Simon Lee Gallery hem de Hoohaa Design, gözü belli bir metne çekmek için bol miktarda alan içeren basit bir alt çizgi kullanıyor. Simon Lee Galeri için alt çizgi, kullanıcıların tasarımdaki en küçük yazılardan bazılarına odaklanmasına yardımcı olur ve kaydırma çubuğundaki bir sonraki görüntü duraklama sırasında duraklama noktası sağlar. Hoohaa Design için alt çizgi, site adına önem veren bir dengeleme ölçeği grafik elemanının parçasıdır.

Abel Design Group, aslında bir çizgiden daha fazla olan bir çizgiden daha fazla olan turuncu bir çizgi ile başka bir yaklaşım benimsiyor, ancak benzer bir amaca hizmet ediyor – metni kontura bağlı metne çekmek için.

 

2. Engelli Metin

Tıkanmış veya okunması zor metinlere sahip tasarımları görmek, muhtemelen bu listede görmeyi beklediğiniz bir şey değil, ancak birçok tasarımcı şu anda bu konseptle oynuyor.

Bu, çekilmesi zor bir teknik olabilir ve birçok tasarımcı istenmeyen bir şey söyleyen yazılardan dolayı başarısız oldu (ve memeler olarak sona erdi). Bir engelle metnin tasarlanması, kendini bu tür sorunlara borçludur. Bu, farklı kırılma noktaları ve metin tıkanıklığı hareketi nedeniyle duyarlı çerçevelerle gerçek bir endişe kaynağıdır.

Tıkanıklık, metni ya da metin ile elementlerin birbiri içine girdiği arka plan arasındaki kontrast eksikliğini kapsayan bir unsur olabilir.

Ancak, iyi yapıldığında, göz alıcı bir tasarıma yol açabilir. (Root Studio tasarımına bakmaktan vazgeçmek zor. Harflerin üzerindeki parlak renk ve ince zürafa hareketi büyüleyici.)

Çalışmak için birkaç şey yapmalısınız:

  • Kelimenin anlaşılmaya yetecek kadar yaygın olduğundan emin olun, bu yüzden “ROOT” bir problem değildir.
  • Çok fazla kelimeyi kapsamaz
  • İstenmeyen kelimelere yol açabilecek engellerden haberdar olun
  • Süper basit bir yazı karakteri kullanın, bu yüzden yazı stili engelleme ile rekabet etmez.
  • Tasarımın geri kalanını süper basit tutun, böylece kullanıcı kelimeye odaklanabilir ve mümkün olduğunca kolay okuma yapabilir.

 

3. Siyah Beyaz Estetik

Bazen tasarım eğilimleri –özellikle de renk olduğunda- yaratıcıların ruh halini yansıtır. Siyah ve beyaz renk şemaları, son yıllarda yaygın olandan daha koyu, daha minimal ve daha az parlak renk vurgularıyla gelişiyor. (Tasarımcılar bugünlerde biraz daha kasvetli mi?)

Siyah ve beyaz tasarım trendinin şu anki versiyonu geçmişte yaşananlardan farklıdır, çünkü renk eksikliği sadece fotoğraf portföyleri için kullanılmamaktadır. Aşağıdaki örnekler bir mobilya tasarım şirketi, bir web sitesi tasarım ajansı ve zihinsel sağlık hakkındaki hikayeleri ve bilgileri içermektedir.

Renk eksikliği nedeniyle hepsinin ortak bir ruh hali vardır.

Siyah ve beyaz ile çalışırken, metnin yerleştirilmesi ve okunabilirliği ile ilgili olarak, tasarımın belirli kısımlarına nasıl renk ekleneceği konusunda endişeler olabilir. Tasarımcılar, renk eksikliğinden kaynaklanan keskinliğe rağmen ilgi çeken bir şey yaratmakla uğraşabilirler.

Siyah ve beyaz bir tasarımı ısıtan bir teknik, koyu tonlar için daha zengin bir renk karışımı kullanmaktır. Zengin bir siyah, biraz farklı bir ruh hali yaratmaya yardımcı olan kırmızı, mavi, yeşil veya başka bir renk tonuna sahip olabilir.

HEX kodlarına bakıldığında zengin siyah, birden çok renkten oluşur. Hex # 000000, hiçbir renkten üretilmez. Gerçek zengin siyah # 004040’dır. Başka bir şey “daha ​​zengin” bir siyahtır. Daha zengin bir siyah, siyah beyaz ve daha renkli tasarım öğeleri arasında bir geçiş olarak hizmet edebilir.

Örneğin, aşağıda Crafton, hayalet tarzı düğmesi ve diğer aksanların etrafında ince bir renkle tasarım için zengin bir siyah kullanır. Daha zengin olan siyah, bu renk seçiminden dolayı diğer bazı tasarımlardan daha sıcak ve çekici hissettiriyor. Web sitesi, kaydırma işleminin altında çok fazla renk içermiyor olsa da, ana ekrandaki siyah ve renkli vurguların zenginliği nedeniyle, oldukça kesintisiz bir şekilde bağlanan bazı renkli bölümler ve tasarım öğeleri vardır.

Zengin bir siyah ya da daha zengin bir siyahın diğer yararı, metin ve arka plan öğeleri arasındaki karşıtlığı artırabilmesi ve her şeyin okunmasını biraz daha kolaylaştırabilmesidir.

SONUÇ

Tasarım kuralları, yaratılış için bir başlangıç noktası olarak mevcuttur. Bu yönergeleri görmezden gelme alışkanlığı kazanmak istemiyorsanız da, bir tasarım felaketi yaşayabilirsiniz – burada bir kural çiğnemek ve özel bir şeyler yaratmanıza yardımcı olabilirsiniz.

Şu anda hangi eğilimleri seviyorsun (veya nefret ediyorsun)? Hayran olduğunuz bazı web sitelerini görmek isterim. Bana Twitter’da yada Instagram’dan bana mesaj bırakabilirsiniz.

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Managed by Immediate JFusion