Berkan Çetin
Sanat Yönetmeni

 

1988 senesinde İstanbul Fatih’te, çağın renkli paletinde doğdu Berkan Çetin. İlk öğretim yıllarını, Cebeci İlkokulu ve 75. Yıl İlkokulu’nda semt okullarının sıcak atmosferinde geçirerek, öğretmenlerinin kalbinde bir iz bıraktı. Onun özverili çabaları, takdir ve beğeniyle taçlandı, çocukluk yıllarındaki masumiyetiyle birlikte.Orta öğretim serüvenine, 2005 yılında İstanbul Matbaa Meslek Lisesi Grafik Tasarım bölümünde başladı. Renklerin, hatların ve ifadenin dansını öğrenerek, sanatın zengin dünyasına bir adım daha yaklaştı. Bu dönemde, kâğıdın üzerindeki hayal gücüyle özdeşleşen resim bilgisini, grafik tasarımın disipliniyle bir araya getirme arzusu, onun sanatsal evrimine şekil verdi.

2010 yılında, Erciyes Üniversitesi Grafik Tasarım-Fotoğrafçılık bölümünde aldığı ön-lisans eğitimiyle, sanat yolculuğunu daha da zenginleştirdi. Resim bilgisiyle grafik eğitiminin muhteşem bir kavşakta buluştuğu bu dönemde, aslında birbirine bağlı ancak aynı zamanda ayrı dallar olan disiplinler arasında köprü kurarak, sanatsal işler üretme hedefine adım attı. Paletin her rengini hissetti, çünkü o, sanatın sınırlarını zorlamayı ve yaratıcılığın sınırsız dünyasında gezinmeyi amaçladı.

1992 senesinde, çocukluk masalının ilk sayfasına düşen mürekkep damlaları, Berkan’ın hayat yolculuğunu çizime taşıdı. O, sıradan bir çocuk olmanın ötesinde, oyuncaklarla değil, boya kalemleri ve kağıtlarla dünyasını renklendiren bir sanatçı adayıydı. Bu tarihî andan itibaren, kalbindeki sanat ateşini hiç sönmeden korudu ve sürekli olarak kendini yenileyerek, adım adım ilerlemeye yönelik bir kararlılıkla dolup taştı. Berkan, o masum günlerdeki ilk çizgilerle başladığı serüveninde, sanatın büyülü dünyasında dolaşmayı ve kendi yaratıcılığını sınırsız bir ufukta keşfetmeyi amaçlayan bir sanatçıya dönüştü. O, boya renkleri arasında kaybolmayı, kağıdın üzerinde bir dünya kurmayı ve çizgisini hiç kaybetmeyerek geleceğe taşımayı seçti.

2002 lise yıllarında ilk iş hayatına atılıp hem öğretimin ve hemde mesleğini geliştirmek için elinden geleni yaptı. Lise yıllarında zor bir eğitimden ve tecrübelerden geçti, bir yandan grafik konusunda yetişip ve bir yandan da gittiği matbaa ajanslarda sektörün her kademesini basamağını (Tipo Baskı, Ofset Baskı, Web Baskı, Film Montaj, Kalıp, Film Pozlama, Dizgi vs.) görmüş oldu. Lise stajını İstanbul Milli Eğitim Basımevinde yaptı. Bu edindiği bilgiler sayesinde mesleğinde daha iyi olmasını sağladı, çünkü işe başlamadan önce sonuçunu görüp her aşamın nasıl gerçekleşeceğini tahmin edip öyle tasarımlar ve hizmetler vermeye başladı.

2005 üniversite yıllarında da bu iş hayatını devam ettirdi. Zor ve sorunlu bir üniversite yıllarından geçti, bir yandan ise işlerini freelance ve part time olarak devam ettirmeye çalıştı. Çözümü ise üniversitenin 3. yılında İstanbul’a geri dönerek sadece sınavlar için Kayseri’ye gitmekle buldu. Buna uygun olarakta iş arayışına başladı ve Junior Art Director görevine 2009’da Ariş Pırlanta’da başladı.

2011 Ağustos aynında Ariş Pırlanta’dan askerlik gerekçesi ile ayrılıp vatani hizmetini Bilecik ve Diyarbakır’da yerine getip evine geri döndü…

2012 yılında Ariş Pırlanta’da Web Developer görevine başladı.

2013 yılında oradan ayrıldıktan sonra halen devam etmekte olduğu Astaş Holding yönetim ofisinde Art Director görevine başladı.

Managed by Immediate JFusion