Berkan Çetin

Sanat Yönetmeni

 

Berkan Çetin, 1988 yılında İstanbul’un Fatih semtinde, dönemin renkli atmosferinde doğdu. İlkokul yıllarını mahalle okulları olan Cebeci İlköğretim Okulu ve 75. Yıl İlköğretim Okulu’nda geçirirken öğretmenlerinin kalplerinde iz bıraktı. Çocukluğunun masumiyetiyle harmanlanan çabaları, takdir ve hayranlıkla taçlandı. 2005 yılında İstanbul Matbaacılık Meslek Lisesi Grafik Tasarım Bölümü’nde orta öğretim macerasına başladı. Renklerin, çizgilerin ve ifadelerin dansını öğrenerek sanatın zengin dünyasına bir adım daha yaklaştı. Bu dönemde, hayal gücüyle özdeşleşen resim bilgisini grafik tasarım disipliniyle birleştirme arzusu, sanatsal evrimini şekillendirdi.

2010 yılında Erciyes Üniversitesi Grafik Tasarım-Fotografik bölümünde ön lisans eğitimine başladı. Resim bilgisi ile grafik eğitiminin muhteşem bir kesişim noktasında buluştuğu bu dönemde, aslında birbirine bağlı ancak aynı zamanda ayrı dallar olan disiplinler arasında köprü kurarak sanatsal eserler üretme hedefine doğru bir adım attı. Sanatın sınırlarını zorlamak ve yaratıcılığın sınırsız dünyasında gezinmek istediği için paletin her rengini hissetti.

1992 yılında, çocukluk masalının ilk sayfasına düşen mürekkep damlaları Berkan’ın hayat yolculuğunu çizimle tanıştırdı. Oyuncaklar yerine boya kalemleri ve kağıtlarla dünyasını renklendiren bir sanatçı adayı olarak sıradan bir çocuk olmanın ötesine geçti. Bu tarihi andan itibaren sanatın ateşini yüreğinde söndürmeden korudu ve sürekli kendini yenileyerek adım adım ilerleme kararlılığıyla doldu. Masum günlerdeki ilk çizgilerle başlayan macerasında, sınırsız bir ufukta kendi yaratıcılığını keşfetmeyi amaçlayan bir sanatçıya dönüştü. Boya renkleri arasında kaybolmayı, kağıt üzerinde bir dünya inşa etmeyi ve çizgisini kaybetmeden geleceğe taşımayı seçti.

2002 yılında lise eğitimine başlarken ilk kariyerine de adım attı ve hem eğitimini hem de mesleğini geliştirmek için elinden geleni yaptı. Lise yıllarında zorlu bir eğitim ve deneyim sürecinden geçti, grafik eğitimi alırken aynı zamanda matbaalarda (Tipo Baskı, Ofset Baskı, Web Baskı, Film Montajı, Kalıplama, Film Pozlama, Dizgi vb.) sektörün her seviyesini gördü. Lise stajını İstanbul Milli Eğitim Basımevi‘nde yaptı. Kazandığı bilgiler sayesinde mesleğinde daha iyi olmasını sağladı, çünkü işe başlamadan önce sonuçları gördü, her aşamanın nasıl gerçekleşeceğini öngördü ve buna göre tasarımlar ve hizmetler sunmaya başladı.

Üniversite yıllarında (2005) bu iş hayatını sürdürdü. Zorlu bursa euro 2024 ve problemli üniversite yıllarında freelance ve yarı zamanlı çalışarak işini sürdürmeye çalıştı. Üçüncü üniversite yılında İstanbul’a dönerek sadece sınavlar için Kayseri’ye gitmek suretiyle çözüm buldu. Buna göre iş aramaya başladı ve 2009 yılında Ariş Pırlanta‘da Junior Art Director olarak çalışmaya başladı.

Ağustos 2011’de askerlik hizmeti nedeniyle Ariş Pırlanta‘dan ayrıldı, Bilecik ve Diyarbakır’da askerlik hizmetini tamamladı ve evine döndü…

2012 yılında Ariş Pırlanta‘da Web Geliştirici olarak çalışmaya başladı.

2013 yılında oradan ayrıldıktan sonra, halen devam ettiği Astaş Holding yönetim ofisinde Sanat Yönetmeni olarak çalışmaya başladı.

Managed by Immediate JFusion